-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

מקנס של 1,000 שקל ועד מאסר: כך ייאכף התו ירוק

בעל עסק שאמור לפעול על פי התו הירוק ולא יעשה זאת – ייקנס בסך של 5,000 שקלים. זיוף תעודת מתחסן יהיה שווה לזיוף של תעודת זהות, עבירה שייתכן שאף תוביל למאסר • במשטרה לא מתכוונים להציב שוטרים בכניסה לחנויות כדי לבדוק את הדרכונים הירוקים
עמיחי שטיין ומשה שטיינמץ
18 בפברואר 2021
20:42

מתווה הקנסות לתו הירוק: אדם שישהה במקום שפועל על פי התו, מבלי שהחלים מקורונה או התחסן, ייקנס ב-1,000 שקלים – כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב. במשרד הבריאות חשבו בהתחלה להטיל קנס של 500 שקלים, אך הוחלט שזה סכום נמוך מדי שלא יוביל להרתעה. גורמים במשרד היו שמחים להגדיל את הקנס אף יותר, אך הדבר לא אפשרי בשל מגבלות משפטיות. 

עוד נקבע שבעל עסק שאמור לפעול על פי התו הירוק ולא יעשה זאת - ייקנס בסך של 5,000 שקלים. בנוגע לזיוף תעודת מתחסן הוחלט שהדבר יהיה שווה לזיוף של תעודת זהות - דבר שייתכן שאף יוביל לעונש מאסר. 

במשטרה טרם גיבשו מדיניות אכיפה בנוגע לתו הירוק וממתינים לגיבוש התקנות, למרות שהתו נכנס לתוקף ביום ראשון. עם זאת, המשטרה לא מתכוונת להציב שוטרים בכניסה לעסקים כדי שיבדקו אם מכניסים רק בעלי דרכון ירוק. בפגישה שהתקיימה היום בין מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור חזי לוי לבכירי אגף חקירות ומודיעין, ביקש לוי מהמשטרה לאכוף זיופים של דרכונים ירוקים. בכירי האגף התעניינו בעיקר במבנה מערכת המידע והאפליקציה של התו הירוק - כדי שיוכלו לטפל בזיופים. 

בד בבד, הצעת חוק שנמצאת בשלבי עבודה תאפשר דרישת התחסנות במקומות עבודות מסוימים. אומנם לא ניתן לחייב אדם להכניס מחט לזרוע, אך לפי עמדת הייעוץ המשפטי אפשר להתנות המשך עבודה או תנאי עבודה למי שמסרבים להתחסן במקרים מסוימים – לדוגמה צוותי הוראה. הדבר ייעשה תחת מגבלות, לפי אופי העבודה ובמקרה שאין חלופות אחרות.