ולדימיר פוטין, בנימין נתניהו ובשאר אסד
צילום: אי-פי, פלאש 90

הסיבה לאיסור הפרסום התמורה הנוספת לסוריה: חשש מעליית המחיר בעסקאות עתידיות

הצעירה שחצתה את הגבול לסוריה שבה עם המשלחת הישראלית שיצאה להביאה ממוסקווה • טיבי כתב בטוויטר: האם חייבים לחכות שיהודי יחצה את הגבול לעזה כדי לזכות בחיסון?
כתבי כאן חדשות
19 בפברואר 2021
00:35
עודכן ב 17:06

הצעירה הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה, ושהתה ברוסיה מיום רביעי, נחתה הלילה (שישי) בישראל בטיסה שיצאה ממוסקווה. נוסף לרועי הצאן, ישראל תעביר ככל הנראה תמורה נוספת לסורים, שאושרה בישיבת הממשלה שלשום - כך פורסם אתמול בחדשות הערב. אי אפשר לפרט מהי התמורה, אך לא מדובר על שחרור אסירים סורים נוספים. הסיבה לאיסור הפרסום היא מעליית המחיר בעסקאות עתידיות. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום עם אמה של הצעירה שהושבה לביתה ואמר כי "ישראל תמיד תפעל להחזיר את אזרחיה". התחקור של הצעירה צפוי להימשך עד יום ראשון. התחקור מתנהל גם מול גורמי שב"כ וגם מול גורמי משטרה במטרה להבין מדוע חצתה את הגבול לסוריה ומה המסלול שעברה.

עוד דווח בחדשות הערב שסוריה היא זו שפנתה באמצעות התיווך הרוסי לגורמים ישראלים, עידכנה על מעצרה של הצעירה וביקשה לברר מה ישראל מעוניינת למסור בתמורה להחזרתה. 

בתוך כך, חבר הכנסת אחמד טיבי כתב היום בטוויטר כי "בשבוע שעבר העליתי בכנסת דרישה לאפשר הכנסה של אלפי חיסונים לעזה ולהעביר חיסונים לפלסטינים בגדה מהמלאי הגדול שיש בישראל. האם חייבים להמתין שיהודי יחצה את הגבול לעזה כדי לזכות בחיסון? אפשר אחרת. זה החוק הבין לאומי וזה אנושי. מדובר באותו שטח אפידמיולוגי רציף". 

מטוס המנהלים שהביא את הצעירה כלל את המשלחת הישראלית בראשות ראש סגל ראש הממשלה אשר חיון ומתאם השבויים והנעדרים ירון בלום, בהשתתפות נציגי מל"ל ורופאה. הרופאה בדקה את הישראלית טרם ההמראה ממוסקווה וקבעה שהיא מרגישה טוב. היא גם שוחחה עם משפחתה. מלשכת ראש הממשלה נמסר מוקדם יותר כי בנימין נתניהו שוחח עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, פעמיים בימים האחרונים וביקש ממנו סיוע בהשבתה. 

עוד נמסר מלשכת ראש הממשלה כי כמחווה של רצון טוב ישראל החזירה לסוריה שני רועי צאן שנכנסו לישראל וכן תקצר בשלושה חודשים את עבודות השירות (באמצעות חנינה) של ניהאל אל-מקת. מוקדם יותר, כאמור, ישראל שחררה את שני רועי הצאן שחצו את הגבול בגולן ונעצרו על ידי צה"ל בתחילת החודש. 

שלשום פורסמו פרטים ממקורות זרים לגבי הישראלית, לפיהם הישראלית שחצתה את הגבול היא חרדית לשעבר ממודיעין עילית שהתקרבה לאסלאם. בעבר היא ניסתה לחצות את הגבול לרצועת עזה ונכשלה. עם שובה לארץ היא צפוייה להיחקר על-ידי שב"כ. 


לפי סוכנות הידיעות הסורית, דמשק פעלה לשחרור שני אסירים סורים. אך הללו, תושבי הגולן הסורי ממוצא דרוזי, סירבו להשתחרר מאחר שהוצע להם להיות מגורשים לדמשק. נציגו המיוחד של פוטין לענייני סוריה הזהיר את ישראל מפני המשך התקיפות בסוריה, אך על פי הערכות ישראל אינה צפויה לצמצם את המערכה בסוריה בשל העסקה.