כור גרעין איראני, 23.12.19
צילום: אי-פי

ארה"ב ביטלה את דרישת טראמפ להשבת סנקציות האו"ם על איראן

ממשל ביידן הכריז על שורה של צעדים לקראת חזרה למשא ומתן עם טהראן • גורם המעורה בפרטים מסר כי וושינגטון עדכנה מראש את ישראל על הסכמתה לשוב למו"מ על חידוש הסכם הגרעין
נתן גוטמן
19 בפברואר 2021
02:47
עודכן ב 02:57

ארצות הברית הודיעה הלילה (שישי) למועצת הבטחון של האו"ם כי היא חוזרת בה מההודעה שמסר הממשל הקודם, לפיה הוחזרו לתוקף כל הסנקציות שהוטלו בעבר על איראן והוסרו עם חתימת הסכם הגרעין. בנוסף, הודיע ממשל ביידן על ביטול הגבלות תנועה שהוטלו על נציגי איראן לאו"ם.

גורם המעורה בפרטים מסר כי ארצות הברית עדכנה מראש את ישראל על הסכמתה לשוב למשא ומתן עם איראן על חידוש הסכם הגרעין מ-2015. יחד עם זאת אותו גורם מסר כי הנשיא ג'ו ביידן לא הודיע ​ישירות לראש הממשלה בנימין נתניהו, על השינוי במדיניות ארצות הברית, כשדיברו לראשונה ביום רביעי. בעבר נתניהו הבהיר כי הוא מתנגד בתוקף לחזרת וושינגטון להסכם הגרעין עם איראן.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה להחלטה כי "ישראל דבקה במחויבותה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, ועמדתה בעניין הסכם הגרעין לא השתנתה. ישראל מאמינה שחזרה להסכם הקודם רק תסלול את דרכה של איראן לארסנל גרעיני. ישראל מקיימת שיח רצוף עם ארה"ב בעניין זה". 

החזרה מהדרישה הקודמת של ממשל טראמפ היא הליך המכונה "SNAP BACK" ובו כל צד להסכם יכול להכריז על החזרה של כל העיצומים אם איראן מפרה את הסכם הגרעין. ממשל דונלד טראמפ הודיע למועצת הביטחון בתקופת כהונתו כנשיא כי הוא מחזיר את כל העיצומים, אך כעת, כאמור, ממשל ביידן השיב את המצב לקדמותו. זהו הליך סמלי בעיקרו, מכיוון ששאר מדינות העולם לא הסכימו בשעתו עם ממשל טראמפ ולא החזירו את העיצומים.

בכירים בממשל ביידן, בהם היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן וכן בכיר במועצה לביטחון לאומי, העוסק בענייני המזרח התיכון, "נוטים לתמוך" ביצירת הסכם גרעין מורחב עם איראן, הכולל גם את נושא הטילים הבליסטיים, כך דיווח אתר "פוליטיקו". האתר מדווח על קיום שורה של דיונים בימים האחרונים בנושא המדיניות מול איראן סביב השאלה אם ואיך לחזור להסכם המקורי או אם לחתור להסכם מורחב.

הצעדים האלה באים בעקבות הסכמתה של ארצות הברית היום לקבל את הזמנת קבוצת המדינות האירופיות ולשוב למשא ומתן על חידוש הסכם הגרעין. גורם בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר כי מדובר בצעד ראשוני בלבד ולא בפריצת דרך. הוא הדגיש כי וושינגטון לא תנקוט מחוות כלפי טהראן, וכי המשא ומתן יתקיים בדרגי עבודה וכי מטרתו הראשונית תהיה להבהיר אילו מסעיפי הסכם הגרעין הופרו.

ארצות הברית, צרפת, גרמניה ובריטניה יצאו אתמול בהודעה משותפת בעקבות מפגש וירטואלי, והבהירו כי הן מעוניינות להחזיר את איראן לעמידה מלאה בהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין. המשמעות - ארצות הברית ומדינות אירופה חוזרות לדבר בקול אחד בנוגע לאיראן.

על פי ההודעה, אם איראן תחזור לעמוד בקפדנות במחויבויות שלה - כך גם ארצות הברית, שמוכנה לנהל דיונים עם איראן בנושא. שר החוץ של איראן מוחמד זריף הגיב להודעה: "אם ארצות הברית תעשה צעד - כך גם אנחנו". 

המדינות קראו לאיראן שלא לנקוט בצעדים נוספים, בדגש על השארת הפיקוח של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית. בהודעה המשותפת הן התייחסו להפרות שביצעה איראן בחודשים האחרונים, בדגש על הגדלת העשרת האורניום. "להחלטה להעשיר אורניום ליותר מ-20% וייצור אורניום מתכתי אין הצדקה ברורה בכל הנוגע לצד האזרחי. אורניום מתכתי הוא רכיב מרכזי בפצצה גרעינית", הם הוסיפו.