ארכיון
צילום: רויטרס

בימ"ש בבריטניה: אובר לא יכולה להעסיק עצמאים

בית המשפט העליון בבריטניה קבע כי מעתה, על אובר לשלם לכל הנהגים שלוקחים חלק בפעילות האפליקציה ולהתייחס אליהם כעובדים מן המניין • המשמעות: עשרות אלפי נהגים אמורים להיות זכאים לשכר מינימום
גיא בריצמן
19 בפברואר 2021
21:43

בית המשפט העליון בבריטניה קבע כי על אפליקציית הנסיעות השיתופית "אובר" להתייחס לנהגיה כעובדים ולא כעצמאים. משמעות ההחלטה היא שעשרות אלפי נהגי אובר אמורים להיות זכאים לשכר מינימום ולדמי חופשה. פסק הדין עלול להעמיד את החברה בפני חשבון פיצויים גדול, ולהביא לתוצאות רחבות יותר.

בדומה למודל העסקי של אפליקציית שיתופיות אחרות כמו "וולט", הנהגים שעובדים תחת "אובר" אינם זכאים לתנאים הבסיסייים אותם מקבל כל עובד כמו תנאים סוציאליים, הפרשה לפנסיה, שכר מינימום וכו'. 

 יסין אסלאם, נשיא איגוד נהגי האפליקציות והשליחויות: "כשהתחלנו את התביעה הזו, ראינו את ההכנסות של הנהגים יורדות ויורדות ולעומת זאת אובר הולכת ומתעצמת. אני מקווה שהפסיקה היום תשים סוף לזה שחברה עושה כסף על הגב של העובדים שלה"

היום היה הערעור האחרון של אובר לאחר מאבק משפטי ממושך אל מול הנהגים וזאת לאחר שהחברה הפסידה בשלושה סבבים קודמים בערכאות נמוכות. בית המשפט העליון הוא בית המשפט הבכיר בממלכה, ויש לו את המילה האחרונה בעניינים משפטיים.

תגיות:
אובר