ארכיון
צילום: גטי אימג'ז

פרסום ראשון: הרשות ביקשה מישראל עוד 100 אלף חיסונים

בכירי משרד הבריאות הגיעו לפגישה ברמאללה • עד היום סופקו 5,000 חיסונים • מקורות פלסטינים: ממתינים לתשובת ישראל
גל ברגר
19 בפברואר 2021
18:46
עודכן ב 22:15

פרסום ראשון: הרשות הפלסטינית ביקשה היום (שישי) מישראל לספק לה עוד 100 אלף חיסונים – כך נודע לכאן חדשות. מקורות פלסטינים מסרו כי הבקשה הועלתה בפגישת בכירי משרדי הבריאות הישראלי והפלסטיני שנועדו היום ברמאללה ובצד הפלסטיני ממתינים כעת לתשובת ישראל בנושא.

לדברי המקורות, חיסונים אלה מיועדים לחיסון האוכלוסייה הכללית, ולא לחיסון פועלים פלסטינים העובדים בישראל. בצד הפלסטיני הגדירו את הפגישה בין הצדדים טובה, ובמהלכה דנו בתיאום ובשיתוף הפעולה בתחום המאבק בקורונה.

ישראל אישרה עד היום להעביר לרשות הפלסטינית 5,000 מנות חיסון בלבד (את האישור נתן רה"מ נתניהו בסוף החודש שעבר) – מתוכם הועברו בתחילת החודש 2,000 מנות חיסון מודרנה ששימשו ברובן לחיסון צוותי רפואה פלסטיניים בגדה.

הרשות הפלסטינית קיבלה עד כה כ-12 אלף מנות חיסון בסך הכל, רובן המוחלט (10,000) חיסוני ספוטניק שהתקבלו כתרומה מרוסיה (והשאר-2,000 חיסוני מודרנה) ומישראל. הרשות שלחה השבוע 2,000 מנות חיסון ספוטניק לרצועת עזה באישור ישראל. בעזה הודיעו כי יחסנו באמצעותם כאלף אנשי רפואה החל מתחילת השבוע הבא.

אתמול פורסם בכאן חדשות כי במשרד הבריאות בישראל בוחנים בנוסף אפשרות לחסן פועלים פלסטינים העובדים בישראל בחיסוני מודרנה. לישראל הגיעו כ-100 אלף מנות חיסון מודרנה שברובן טרם נעשה שימוש.

הנושא עדיין בדיונים וטרם התקבל אישור הדרג המדיני, כמו כן לא ברור אם, לכשיאושר הדבר – חיסונים אלה יוקצו לפלסטינים כדי שיחסנו את הפועלים בעצמם, או שמא הפועלים יחוסנו בישראל או במעברים.

משרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים הוא שמוביל את בניית התוכנית בכל הקשור לחיסון הפועלים ואת התיאום בין הגופים השונים השותפים לנושא.

ברקע, הודיע הערב משרד הבריאות הפלסטיני כי בפגישה שקיימו הבוקר בכיריו ברמאללה עם נציגי משרד הבריאות הישראלי, סוכם על חיסון מאה אלף פועלים פלסטינים העובדים בישראל. עוד נאמר בהודעה כי הצד הפלסטיני ביקש ממקביליו הישראלים להכיר בתעודת המתחסן הפלסטינית, וסוכם על שיתוף פעולה למניעת התפשטות המוטציות החדשות של נגיף קורונה. בישראל טרם אישרו את הדברים.