טוהר בוטבול, גראנד סלאם תל אביב
צילום: עודד קרני, איגוד הג'ודו

גראנד סלאם תל אביב בג'ודו: הישראלי טוהר בוטבול זכה במדליית הארד, האיראני סעיד מולאי זכה בכסף

בוטבול גרף מדלייה ישראלית שלישית בתחרות ויעמוד על הפודיום • מוקי, שזכה באליפות העולם במשקל עד 81 ק"ג הודח במפתיע בסיבוב הראשון • האיראני מולאי זכה במדליית הכסף לאחר שהפסיד בגמר
יואב בורוביץ' וליאן וילדאו
19 בפברואר 2021
19:04
עודכן ב 19:46

יום הקרבות השני בתחרות גרנד סלאם תל אביב בג'ודו נפתח באכזבה לג'ודאי הוותיק שגיא מוקי, אלוף העולם במשקל עד 81 ק"ג, שהודח במפתיע כבר בקרב הראשון שלו מול יריבו הבלגי סמי שושי. לעומתו, האיראני סעיד מולאי, שייצג את מונגוליה בתחרות, זכה במדליית הכסף בתחרות במשקל עד 81 ק"ג, לאחר שהפסיד בגמר לשארופידין בולאבוייב האוזבקי. מולאי העפיל לגמר לאחר שניצח בחצי הגמר את אסלן לאפינאנגוב הרוסי. לאחר הזכייה במדליה אמר מולאי כי "הייתה תחושה מצוינת להתחרות בישראל, חבל שהגמר היה פחות טוב". בנוגע לכך שלא נפגש עם שגיא מוקי אשר הודח בסיבוב הראשון, אמר: "מקווה בעתיד להתחרות נגד שגיא מוקי, הלוואי בגמר אולימפי".  

לאחר האכזבה בסיבוב הראשון אמר שגיא מוקי כי אולי היה צריך את ההפסד על מנת להכין אותו לקראת האולימפיאדה המתקרבת. בנוגע לכך שהחמיץ את הקרב המיוחל שלו מול סעיד מולאי האיראני אמר: "הוא ספורטאי גדול ואדם עוד יותר גדול אבל הוא לא הסיפור כאן. רציתי להתמודד מולו אבל כנראה שלהוא למעלה היו תוכניות אחרות".

למרות ההפסד המפתיע של מוקי, הנבחרת הישראלית רשמה היום מדליה שלישית לאחר שהג'ודאי טוהר בוטבול זכה במדליית ארד במסגר התחרות במשקל עד 73 ק"ג. בוטבול בן ה-27 ניצח את הג'ודאי לאשה שאבדאטאושווילי הגאורגי, שזכה בזהב בלונדון 2012 ובארד בריו 2016. בוטבול הגיע לקרב על מדליית הארד לאחר שניצח באיפון את ואדים שוקה הבלארוסי, בקרב בבית הניחומים. בריאיון לכאן חדשות שקיים לאחר הניצחון, אמר בוטבול שהוא שמח לזכות במדליה על אף שלא היה במיטבו וכי כעת פניו מועדות לאולימפיאדת טוקיו.

הג'ודאי דין גמר בן ה-22 הפתיע מוקדם יותר היום כשבניגוד לציפיות ניצח בתחרות במשקל עד 81 ק"ג את האלוף האולימפי בריו 2016, הרוסי חסן חאלמורזאייב, ועלה לסיבוב השלישי בו הודח מול האיטלקי קני בדל. ישראלית נוספת שהגיעה רחוק בתחרות הייתה הג'ודאית גילי שריר בת ה-21, שהגיעה עד לקרב על מדליית הארד (עד 63 ק"ג), והפסידה למגדלנה קראסאקובה האוסטרית.