אוחנה, הערב

השר אוחנה על העסקה עם סוריה: הושגה במחיר מינימום

לטענת השר לביטחון הפנים, העסקה המהירה מנעה סוגיה היווצרות סוגיה ארוכת שנים והפיכת האישה שחצתה את הגבול לסמל • על האבטחה לליאת בן ארי: לא כל ביקורת היא הסתה • על אכיפת התו הירוק: גם הרשויות המקומיות ישתתפו
השבוע
19 בפברואר 2021
21:27

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה התייחס הערב בראיון ל"השבוע" לעסקת חילופי השבויים עם סוריה בתיווך הרוסי, ואמר כי השבת הישראלית אשר חצתה את הגבול קרתה בזכות הכוח המדיני של ראש הממשלה נתניהו: "הערך של השבת ישראלים שנמצאים בשבי במדינות אויב חשוב מאוד, ובזכות ההנהגה, הניסיון והקשרים שרכש נתניהו, הצלחנו לעשות זאת בזמן שיא ובמחיר מינימום". אוחנה מסר בנוסף כי אם העסקה לא הייתה מתקיימת בימים האחרונים, "היינו מוצאים עצמנו עוד עשרות שנים בתרחיש של ישראלית שכבר הופכת לסמל ונמצאת בשבי במדינת אויב".

צפו בריאיון עם אמיר אוחנה מתוך "השבוע" בכאן 11

אוחנה סירב להתייחס למחיר הנוסף שצפויה לשלם ישראל כחלק מהעסקה וציין כי חתם, יחד עם שאר שרי הממשלה על מסמך סודיות בנושא, וכי התייחס לסוגיה רק בגלל מה שכבר פורסם לגביה. עם זאת מסר כי המאמצים להחזיר גם את השבויים והנעדרים מרצועת עזה, עודם מתקיימים.

בהקשר לפתיחת המשק החל משבוע הבא ולמתווה התו הירוק אשר ייאפשר למחוסנים ומחלימים להיכנס למוסדות רבים, אמר אוחנה כי המשטרה תיקח חלק באכיפה של ההנחיות וכי הממשלה תמצא מנגנונים על מנת להעניש בתי עסק אשר יכניסו לא מחוסנים לשטחם, בניגוד למתווה התו הירוק. באשר לתלמידי כיתות ז'-י' שלמרות הפתיחה הרחבה של המגזרים נשארו בבית, אמר: "מה שנשאר ייפתח בעוד שבועיים. אי אפשר לפתוח הכל בצורה מלאה". 

בנוגע למערכת הבחירות, אמר אוחנה כי למרות שהליכוד לא תמך בפסילת חברים ברשימה המשותפת מהתמודדות בבחירות, במפלגה לא מתכוונים להסתמך על אף קול מהמפלגה במסגרת הרכבת הממשלה. אוחנה הסביר את ההתמתנות בקו נגד הרשימה המשותפת ומסר, כי "כשאנחנו תוקפים, לפעמים אנחנו מעצימים את הצד השני. אנו רואים באוכלוסייה הערבית גורמים רבים שרוצים נציגים שיעסקו בדברים שמטרידים אותם ורואים אותם באים לכיווננו. אנחנו לא רוצים לתת למשותפת יחס מיוחד". על הסתמכות של הליכוד על איתמר בן-גביר בהרכבת ממשלה עתידית, אמר אוחנה כי "בן גביר יהיה חבר בקואליציה, לא בממשלה, גם אם זה יהיה תלוי בקול שלו".

עוד התייחס לפרסומים סביב האבטחה שהוצמדה לליאת בן ארי, התובעת במשפט ראש הממשלה נתניהו, ואמר כי לדעתו אין הסתה נגדה: "אנחנו לא קוראים לאלימות, אבל מותר לנו למתוח ביקורת, לא כל ביקורת היא הסתה".