פינוי זפת בחוף קריית ים
צילום: שלומית שפיצר

בכיר במשרד להגנת הסביבה: "הסיכוי לאתר את כלי השיט המזהם - קטן מאוד"

רשות הטבע והגנים השלימה את מיפוי האזורים שנפגעו בזיהום הזפת. השמורות שנפגעו: שקמונה, הבונים, ראש הנקרה, תל דור, פלמחים, ניצנים, זיקים, אשקלון, גדור, חוף השרון • מנהל היחידה הימית: "לשמחתנו הים נראה נקי. נראה שכל הזפת הגיע כבר לחופים - נותר לנו לעבוד בצורה מהירה כדי לפנות את הזיהום". רה"מ נתניהו: פיגוע סביבתי, נתקצב את ניקוי החופים
יפעת גליק, אורלי אלקלעי ואיציק זוארץ
20 בפברואר 2021
18:06
עודכן ב 20:22

רשות הטבע והגנים השלימה היום (שבת) את מיפוי האזורים שנפגעו בזיהום הזפת בחופי ישראל. היום נפלטה זפת במקומות נוספים בהם שמורת פלמחים. כתמי זפת נוספים נראו בים גם באזור הצפון וגם באזור זיקים ליד אשקלון. מרשות הטבע והגנים נמסר כי החלק הצפוני נפגע יותר מהדרומי. השמורות שנפגעו: שקמונה, הבונים, ראש הנקרה, תל דור, פלמחים, ניצנים, זיקים, אשקלון, גדור, חוף השרון. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לזיהום וכינה אותו "פיגוע סביבתי". נתניהו הבטיח לתקצב את ניקוי החופים.

רני אמיר, מנהל היחידה הימית במשרד להגנת הסביבה, ציין כי הסיכוי לאתר את כלי השיט המזהם קטן מאוד. "בים התיכון, בכל רגע נתון, יש יותר מ-2,000 ספינות. אם נמצא את כלי השיט המזהם, יש לנו הרבה אפשרויות לתבוע אותו – כולל תביעה אזרחית על פיצוי", אמר בריאיון לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון" בכאן רשת ב.

עוד הוסיף אמר כי מדובר במקרה חמור ביותר, אך ציין באופטימיות זהירה: "לשמחתנו, הים נראה נקי. האירוע מאחורינו מבחינת מה שצפוי לקרות. נראה שכל הזפת הגיע כבר לחופים, ונותר לנו לעבוד בצורה מהירה כדי לפנות את הזיהום".

בשל הזיהום החמור, בעלי חיים רבים נפלטו מן הים כשהם מכוסים בזפת. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי כ-160 ק"מ של חופי ישראל זוהמו באופן משמעותי בנוזל הסמיך והשחור.