בית הספר "גדרות" ביישוב עשרת, בשבוע שעבר
צילום: פלאש 90

מרד הערים הגדולות: 16 רשויות מקומיות הודיעו - תלמידי ז'-י' יחזרו ללמוד בבתי הספר כבר ביום רביעי

תל אביב, באר שבע, חיפה, ראשון לציון, אשדוד ועוד 11 ערים הודיעו שלא ימתינו לפעימה הבאה של הממשלה לפתיחת בתי הספר ויחזירו את כיתות ז' עד י' ללימודים כבר ביום רביעי הקרוב • הסתדרות המורים: רק משרד החינוך יכול להחליט על חזרה ללימודים
לירן כוג'הינוף
21 בפברואר 2021
05:20
עודכן ב 19:26

17 ערים גדולות בישראל, וביניהם תל אביב, חיפה, ראשון לציון, באר שבע ואשדוד, הודיעו היום (ראשון) כי יאפשרו לבתי הספר להחזיר את כיתות ז'-י' ללימודים בכיתות כבר ביום רביעי הקרוב, ולא בעוד שבועיים, כפי שהממשלה התוותה. הסתדרות המורים התייחסה להחלטה זו והגיבה: רק משרד החינוך יכול להחליט על חזרה ללימודים. 

רשימת הערים המלאה שהודיעה על חזרת כיתות ז'-י' ללימודים ביום רביעי:

<> אשדוד

<> באר שבע

<> גבעתיים

<> הרצליה 

<> חדרה

<> חולון

<> חיפה 

<> כפר סבא

<> נתניה

<> פתח תקווה

<> ראשון לציון

<> רחובות

<> רמת גן

<> רמת השרון

<> רעננה

<> תל אביב

בהודעת פורום ה-15, נכתב כי העיריות יאפשרו למנהלי בתי הספר להחזיר את הכיתות הנ"ל לפעילות בבתי הספר לפי החלטת המנהלים, לכל הפחות פעמיים בשבוע, כשחלק מן המקצועות ימשיכו להילמד מרחוק ותוך שמירה על שיקול הדעת של הצוות החינוכי בבתי הספר. בפורום ציינו את "ההשפעה הפדגוגית, החברתית והנפשית הקשה" על התלמידים, כאחת הסיבות להחלטתם.

הסתדרות המורים, איגוד העובדים היציג למורי חטיבות הביניים, העלתה קושי הערב בפני ראשי הרשויות שיחליטו על החזרת הלימודים בכיתות ז'-י', כשמסרה את ההודעה הבאה: "יש מעסיק אחד לעובדי ההוראה בישראל והוא משרד החינוך ורק לו נתונה הסמכות להחליט על פתיחה או סגירת מוסדות חינוך. זאת כמובן תוך התייעצות עם משרד הבריאות".

הבוקר - 1.2 מיליון תלמידים חזרו ללימודים

יותר מ-1.2 מיליון תלמידים חזרו הבוקר לבתי הספר ולגנים. 43 ימים מתחילת הסגר השלישי, שבו לראשונה תלמידי כיתות ה', ו', י"א וי"ב ללמוד בערים ירוקות, צהובות וכתומות שבהן אחוז המתחסנים גבוה.

הפתיחה הנרחבת של מערכת החינוך מתאפשרת הודות להקלות בתוכנית הרמזור. יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס קרא היום במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו להחזיר את כל תלמידי חטיבות הביניים לבתי הספר בערים ירוקות וצהובות: "לא הגיוני ולא מתקבל על הדעת, שמצד אחד משרד הבריאות יוצא בכותרות בכל מדיה אפשרית על 99% יעילות לחיסון של פייזר ומצד שני ילדי החטיבה ברשויות המחוסנות הירוקות והצהובות נשארים בבית".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי אמר הבוקר כי פתיחת הלימודים נעשית בזהירות. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר לוי : "לא רצינו לשים את כל התלמידים יחד בבית הספר ולגרום להדבקה ותחלואה. אנחנו יודעים שהמוטציה הבריטית נוטה להדביק יותר ילדים, לשמחתנו לא במחלה קשה, לכן הדברים נפתחים בזהירות כדי להבטיח לאותה אם שדואגת לגורל ילדיה - שהם אכן יכולים ללמוד". הוא ציין כי הפעימה הבאה שאמורה להיות ב-7 במארס תכלול את כל התלמידים: "אני מקווה שנגיע לשם בלי עלייה בתחלואה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

אמש אמר שר החינוך יולי אדלשטיין ב"חדשות השבוע" בכאן 11 כי ב-7 במארס מערכת החינוך תפתח במלואה. "במצב הזה צריך לשמוח שחלק גדול ממערכת החינוך פתוח ושבמקביל אנחנו פותחים חלקים נרחבים מהמסחר", הסביר אדלשטיין.