יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (מימין), ומנהיג חמאס
צילום: גטי אימג'ס

דיווח: הרשות הפלסטינית במכתב רשמי לוושינגטון - חמאס מחוייב למדינה בגבולות 67'

המכתב נשלח לוושינגטון על רקע הבחירות לפרלמנט הפלסטיני שיתקיימו בחודש מאי ולנשיאות בחודש יולי. לכאן חדשות נודע כי המכתב שנשלח מוושינגטון והגיע למחזיק התיק הפלסטיני בממשל ביידן
גל ברגר
21 בפברואר 2021
00:59
עודכן ב 06:00

על רקע הבחירות הקרובות ברשות הפלסטינית, שיגרה הנהגת הרשות מכתב רשמי לממשל ביידן, בו נכתב כי הארגונים הפלסטיניים ובהם חמאס הביעו מחוייבות להקמת מדינה פלסטינית המבוססת על קווי 67' ושבירתה מזרח ירושלים. כך על פי אתר החדשות הפלסטיני "אמד", שפרסם אמש (שבת) עותק מהמכתב באנגלית.

לכאן חדשות נודע מפי מקור יודע דבר, כי המכתב אכן נשלח מרמאללה לוושינגטון, והגיע לידי מחזיק התיק הפלסטיני בממשל האמריקני, האדי עאמר. אתר החדשות "אמד" מייחס את המחוייבות הזו להודעת הסיכום של ועידת ראשי הארגונים הפלסטיניים שנועדו ב-3 בספטמבר 2020, אותה הוביל יו"ר הרשות אבו-מאזן. הבחירות לפרלמנט הפלסטיני יתקיימו ב-22 במאי. ב-31 ביולי יתקיימו ברשות הבחירות לנשיאות.

עותק מסמך ההתחייבות שפורסם באתר החדשות הפלסטיני "אמד"

על פי עיקרי המכתב שפרסם אתר החדשות, כצעד ראשון, הוצגו ההסכמות אליהן הגיעו הארגונים הפלסטיניים, בהם כאמור חמאס, בפגישת ראשי הארגונים:

1. מחוייבות לסטנדרטים של החוק הבין-לאומי.

2. מחוייבות למדינה פלסטינית המבוססת על גבולות 1967 שבירתה מזרח ירושלים.

3. מחוייבות לאש"ף כארגון גג-פוליטי וכנציג הלגיטימי היחיד של העם הפלסטיני.

4. מחוייבות לעקרון העברת השלטון בדרכי שלום באמצעות בחירות.

5. מחוייבות להתנגדות עממית (בדרכי שלום).

כצעד שני, פרסם יושב ראש הרשות אבו-מאזן שני צווים נשיאותיים המחייבים כל פלג או אדם שמתכוון להעמיד עצמו לבחירות:

1. הצו הנשיאותי המורה על בחירות קובע בבירור כי הוא מבוסס על תקנון היסוד של אש"ף.

2. תיקון חוק הבחירות שקובע בבירור כי חוק הבחירות מבוסס על תקנון אש"ף.

כצעד שלישי, הוצגו התנאים למועמדות בבחירות, על פיהם כל אדם שיציג את מועמדותו מחוייב לחתום על בקשה או הצהרה ולהסכים לחוק היסוד הפלסטיני, לחוק הבחירות ולתיקוניו, באופן שמאשר ומקבל את תקנון היסוד של אש"ף ואת העובדה שאש"ף הוא הנציג הלגיטימי היחיד של העם הפלסטיני.

ועידת ראשי הארגונים הפלסטיניים, עליה נשען המסמך שנשלח לוושינגטון, התקיימה על רקע הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות. בהודעת סיכום הוועידה נכתב אז בין השאר כי "אלה ימים גורליים בהם שוללים מהפלסטינים את זכותם להגדרה עצמית ולהקמת מדינה פלסטינית עצמאית עם ריבונות מלאה בגבולות 4 ביוני 1967 שבירתה ירושלים".