קניון איילון ברמת גן, ארכיון
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

יו"ר ועדת חוקה: לא אאשר את הארכת הבידוד במלוניות - אין לזה הצדקה

לבסוף אישרה הוועדה ארכה של 24 שעות, במהלכה משרד הבריאות יגבש פתרונות. ד"ר אלרעי-פרייס בוועדה: יכולות המשטרה לאכוף מוגבלות. אחר כך תרצו לשבת פה ולדבר כמו על מחדל נתב"ג - חוזרים על אותו צעד בלי פתרון אמיתי • אולמות התרבות, חדרי הכושר והמלונות נפתחו היום במתווה התו הירוק – הכניסה אליהם למחוסנים ומחלימים. במקביל, המסחר נפתח לכלל האוכלוסייה במתווה התו הסגול • כל מה שצריך לדעת על פתיחת המסחר
זאב קם ודנה ירקצי
21 בפברואר 2021
05:33
עודכן ב 13:25

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת דנה הבוקר (ראשון) בתקנות התו הירוק ובפעילות שאושרה במסגרת השלב השני של תוכנית היציאה מהסגר. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר, הודיע תחילה כי לא יאשר את הארכת הבידוד במלוניות ואמר כי "אין לזה יותר הצדקה". הוא הוסיף: "שליחת השבים מחו"ל לבידוד ביתי תשחרר את צוואר הבקבוק ותאפשר להביא יותר ישראלים ארצה בהתאם למכסת ה-2,000 איש שנקבעה ליום", אמר. לבסוף העניק אשר הארכה של 24 שעות להארכת הבידוד במלוניות, במהלכן על משרד הבריאות לגבש פתרונות חלופיים לפיקוח על המחויבים בבידוד. ההצעה אושרה.

ההצבעות בוועדה על תקנות ההקלות בנוגע לפתיחת המשק וכן על תקנות התו הירוק נדחו למחר. הממונה על בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס התנגדה להחלטה שלא לאשר את הארכת הבידוד במלוניות. היא אמרה: "היכולות של המשטרה לאכוף הן מוגבלות. אחר כך תרצו לשבת פה ולדבר על מחדל נתב"ג ועכשיו אתם חוזרים על אותו צעד בלי שיש לנו פתרון אמיתי". נציג המשטרה חלק על עמדתה וציין כי "האכיפה על חייבי בידוד נעשית בצורה ממוקדת. מידי שבוע יש עשרות אלפי ביקורי שוטרים בבתים של מבודדים וגם עשרות אלפי טלפונים. החוזרים מחו"ל בתיעדוף בגלל המוטציות. בשבוע האחרון היו למעלה מ-20 אלף פעולות פיקוח כלפי חולים ומבודדים".

בוועדה ביקשו לאשר עמדות לבדיקה מהירה סמוך לאולמות, כך שתתאפשר כניסה גם לילדים מתחת לגיל 16 ולכאלה שלא התחסנו. אשר דרש שאולמות האירועים ייפתחו כבר בשבוע הבא, ה-1.3, למתחסנים ולמחלימים - ולא ב-7.3 כפי שהוצג במתווה היציאה של משרד הבריאות. במשרד הבריאות צפויים להתנגד לבקשה. לשיטתם דרושים שבועיים בין שלב לשלב כדי לבחון את תוצאותיו של כל שלב במתווה היציאה. טרם התקבלה החלטה בנושא.

בתוך כך, אולמות התרבות, חדרי הכושר והמלונות נפתחו היום במתווה התו הירוק – הכניסה אליהם תתאפשר למחלימים ולמחוסנים בלבד בהצגת תעודת מתחסן. בתי תפילה יורשו לפעול בתפוסה של עד 50% ולא יותר מ-300 אנשים.

עוד לפי המתווה שאישרה הממשלה, קניונים, שווקים וחנויות רחוב נפתחו לכלל האוכלוסייה לפי התו הסגול - ללא הגבלות על לא-מחוסנים, אך עם הגבלת כמות האנשים. עוד נפתחו ללא הגבלות התו הירוק: מקומות המשמשים עבור אימון ספורט מקצועי ותחרותי, ספריות, מוזיאונים, גני חיות, ספארי ואטרקציות תיירותיות בשטח פתוח ללא מתקנים, למעט רכבל.

יישומון "הרמזור" באמצעותו ניתן להנפיק את התו הירוק לבתי עסק שייפתחו למחלימים ומתחסנים עלה בסוף השבוע לחנויות האפליקציות של מכשירי אפל ואנדרואיד. אולם, משתמשים רבים שניסו להנפיק את האישור המבוקש דיווחו כי נתקלו אתמול בהודעה: "משהו השתבש, שווה לנסות שוב בעוד כמה דקות". משתמשים אחרים שניסו להיכנס לאתר האינטרנט החלופי דיווחו כי זה אינו נטען כהלכה.

במשטרה מגבשים מדיניות אכיפה לתו הירוק, אך אינם מתכוונים להציב שוטרים בכניסה לעסקים כדי שיבדקו אם מכניסים רק בעלי דרכון ירוק. בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בין מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' חזי לוי לבכירי אגף חקירות ומודיעין, ביקש לוי מהמשטרה לאכוף זיופים של דרכונים ירוקים. מה שכן גובש אז - הוא מתווה הקנסות לתו הירוק: אדם שישהה במקום שפועל על פי התו, מבלי שהחלים מקורונה או התחסן, ייקנס ב-1,000 שקלים.

בהכנת הידיעה השתתפה הדס גרינברג.