הצעירה שחצתה לסוריה ושוחררה
מתוך הפייסבוק שלה

נכדה של ליצמן? פייק: הישראלית שחצתה לסוריה – אישה מן היישוב

העסקה לשחרור הצעירה שחצתה את הגבול לוותה בלא מעט שמועות שהופצו ברשתות החברתיות בנוגע לזהותה וייחוסה המשפחתי. בשביל לעשות סדר בדברים – הינה שניתן לומר עד כה
עקיבא ווייס
21 בפברואר 2021
10:56

העסקה לשחרור הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה לוותה בלא מעט "פייק ניוז" בנוגע לזהותה וייחוסה המשפחתי. ברשתות החברתיות עלו טענות שהיא קרובת משפחתו של השר יעקב ליצמן מיהדות התורה או של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי הרב חיים קניבסקי.

השמועות רק התחזקו בשל העובדה שעל שמה ופרטיה מוטל צו איסור פרסום. חשוב להבהיר: ככל הידוע, מדובר באישה מן היישוב שלמשפחתה אין קשרים בקרב מקבלי ההחלטות. בשביל לעשות סדר בדברים – הינה מה שניתן לומר עד כה. 

לנתניהו יש כלל: הצלחה זה אני, כישלון זה הם. אולי זו הסיבה שהוא חולק בנדיבות את הקרדיט עם גנץ על העסקה עם סוריה? | הזווית

הצעירה מגיעה מרקע משפחתי קשה. היא חוותה בעבר אירועים טראומטיים והייתה מוכרת לגורמי הרווחה בעיר. בפוסט בפייסבוק שפרסמה בחודש אוקטובר 2020 היא כתבה: "זיכרון חד כתער חותך בי ולא נותן מנוח. זיכרון של העבר ששרט אותי ללא שוב, רוצה לצרוח". 

 מתוך חשבון הפייסבוק של הצעירה

עוד עולה מחשבון הפייסבוק שלה שהיא נהגה לטייל בכל רחבי הארץ, כולל בשטחים ובערים הפלסטיניות. בפוסט נוסף שפרסמה באותו החודש היא העלתה תמונה מביקור ביריחו - שטח אסור לכניסת ישראלים – וכתבה: "אני לא מכירה בקווים שלכם, לא ירוק, לא כחול ולא סגול. גם הקו האדום לא יעצור אותי".  בפוסט אחר היא הגדירה את עצמה כ"נוודה הניצחית" וכתבה "אני תמיד מרגישה בבית במקום הימצאי וזרה גם במקום הולדתי". 

לאחר שהצעירה הועברה מסוריה לרוסיה, היא הוחזרה לישראל ביום שישי לפנות בוקר. מאז היא מתוחקרת על ידי שב"כ בניסיון להבין כיצד חצתה את הגבלות ולמה נחשפה בסוריה. ביום חמישי פורסם לראשונה בכאן חדשות שבנוסף לשני רועי הצאן שהוחזרו לסוריה דרך מעבר קוניטרה, ישראל ככל הנראה תעביר תמורה נוספת שפרטיה חסויים. בסוף השבוע התפרסמו דיווחים שלפיהם ישראל הסכימה לממן במיליוני דולרים רכישת מיליוני מנות חיסון רוסיות לקורונה, כדי שיועברו לסוריה.