מהתיעוד של חיזבאללה

חיזבאללה תיעד את הישראלית שחצתה לסוריה

כתב ערוץ "אל-מנאר" בדרום לבנון פרסם את שמה של הצעירה שהושבה בשבוע שעבר בעסקה עם משטר אסד. הכתב פרסם גם כמה מתמונותיה ללא טשטוש וטען שהן צולמו ליד גדר הגבול בין ישראל ללבנון
רועי קייס
21 בפברואר 2021
13:40

כתב ערוץ "אל-מנאר" של חיזבאללה בדרום לבנון פרסם היום (ראשון) את שמה של הצעירה שהושבה בשבוע שעבר בעסקה עם משטר אסד. הכתב פרסם גם כמה מתמונותיה ללא טשטוש, וטען שהן צולמו ליד גדר הגבול בין ישראל ללבנון.

מתוך עמוד הפייסבוק של הצעירה

העסקה לשחרור הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה לוותה בלא מעט "פייק ניוז" בנוגע לזהותה וייחוסה המשפחתי. ברשתות החברתיות עלו טענות שהיא קרובת משפחתו של השר יעקב ליצמן מיהדות התורה או של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי הרב חיים קניבסקי.

השמועות רק התחזקו בשל העובדה שעל שמה ופרטיה מוטל צו איסור פרסום. חשוב להבהיר: ככל הידוע, מדובר בצעירה מן היישוב שלמשפחתה אין קשרים בקרב מקבלי ההחלטות. בשביל לעשות סדר בדברים – הינה מה שניתן לומר עד כה: הצעירה מגיעה מרקע משפחתי קשה. היא חוותה בעבר אירועים טראומטיים והייתה מוכרת לגורמי הרווחה בעיר מגוריה. בפוסט בפייסבוק שפרסמה בחודש אוקטובר 2020 היא כתבה: "זיכרון חד כתער חותך בי ולא נותן מנוח. זיכרון של העבר ששרט אותי ללא שוב, רוצה לצרוח".

עוד עולה מחשבון הפייסבוק שלה שהיא נהגה לטייל בכל רחבי הארץ, כולל בשטחים ובערים הפלסטיניות. בפוסט נוסף שפרסמה באותו החודש היא העלתה תמונה מביקור ביריחו - שטח אסור לכניסת ישראלים – וכתבה: "אני לא מכירה בקווים שלכם, לא ירוק, לא כחול ולא סגול. גם הקו האדום לא יעצור אותי".  בפוסט אחר היא הגדירה את עצמה כ"נוודה הניצחית" וכתבה "אני תמיד מרגישה בבית במקום הימצאי וזרה גם במקום הולדתי". 

לאחר שהצעירה הועברה מסוריה לרוסיה, היא הוחזרה לישראל ביום שישי לפנות בוקר. מאז היא מתוחקרת על ידי שב"כ בניסיון להבין כיצד חצתה את הגבולות ולמה נחשפה בסוריה. ביום חמישי פורסם לראשונה בכאן חדשות כי בנוסף לשני רועי הצאן שהוחזרו לסוריה דרך מעבר קוניטרה, ישראל ככל הנראה תעביר תמורה נוספת שפרטיה חסויים. בסוף השבוע התפרסמו דיווחים שלפיהם ישראל הסכימה לממן במיליוני דולרים רכישת מיליוני מנות חיסון רוסיות לקורונה, כדי שיועברו לסוריה. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדיווחים אמש: "אפילו לא חיסון אחד ישראלי הלך לדבר הזה".