חיסון מודרנה ופייזר
צילום: אי-פי, רויטרס

משרד הבריאות נערך למעבר לשימוש בחיסוני מודרנה

משרד הבריאות נערך לסיום 10 מיליון מנות החיסון של פייזר בעוד שבועים-שלושה • גורם המעורה בפרטים: עד אמצע מארס יגיעו לישראל מאות אלפי חיסונים של מודרנה, בתחילת אפריל יגיעו מיליוני חיסונים נוספים של החברה • במשרד הבריאות דנים בחלופה לבידוד במלונית
גילי כהן, דקלה אהרן-שפרן ונוב ראובני
21 בפברואר 2021
16:10
עודכן ב 21:22

במשרד הבריאות נערכים לסיום מלאי חיסוני פייזר שהגיעו לארץ בתוך שבועיים-שלושה. גורם המעורה בפרטים אמר הערב (ראשון) לכאן חדשות, כי עד אמצע מארס יגיעו לישראל עוד מאות אלפי חיסונים של מודרנה. עוד הוסיף הגורם כי בתחילת אפריל יגיעו לארץ מיליוני חיסונים נוספים של החברה. בדיונים שהתקיימו מוקדם יותר בין משרד הבריאות לקופות החולים נאמר כי בעקבות הגעת משלוח החיסונים, ייתכן שיהיה צורך לתעדף את השימוש בהם בין מחלימים, לא מחוסנים וקבוצות נוספות.

ההערכה היא כי עם סיום השימוש בחיסוני פייזר יצומצמו במידת מה מתחמי החיסון של קופות החולים. הצמצום עשוי להתבטא בצמצום שעות הפעילות, מספר עמדות החיסון או בסגירת חלק מהמתחמים. ייתכן שעל מנת למנוע טעויות בזמן בו ניתנים במקביל גם חיסוני פייזר וגם חיסוני מודרנה - החיסונים של החברות יינתנו במתחמים נפרדים, או בימים או שעות שונים.

על פי גורמים בקופות החולים, ישראל רכשה כ-10 מיליון מנות חיסון ל-5 מיליון מתחסנים. נכון להבוקר בישראל חוסנו כ-4.3 מיליון אזרחים לפחות במנה אחת, ובוצעו כ-7.2 מיליון חיסונים בסך הכל. 

משרד הבריאות דן בחלופה לבידוד במלונית

ועדת החוקה שהתכנסה הבוקר סירבה להעלות להצבעה את התקנות לאישור המשך חובת הבידוד במלונית לחוזרים מחו"ל. משמעות הסירוב הוא שמחר בלילה תפוג התקנה לפיה החוזרים מחו"ל חייבים בבידוד במלונית, ועל כן דנים כעת במשרד הבריאות בחלופה אחרת אותה יביאו בפני ועדת החוקה. 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו התייחס לנושא, וציין את האזיק האלקטרוני ככלי אפשרי לאכיפת חובת הבידוד. "אני מכיר היטב את הטכנולוגיה, בתוך שבוע-שבועיים אפשר לפתח משהו כזה, צריך להעביר גם בחקיקה והחקיקה לא יכולה להיות מהיום למחר", אמר. "מלונית זה סוג של כלא או בכפיה - מכניסים אדם למקום סגור, אז לדעתי כל אזיק אלקטרוני עדיף על המצב הזה".

ממונה הקורונה: אם יהיה גל תחלואה - נטיל מגבלות עד כדי סגר

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש סיפר היום בתדרוך לעיתונות על וריאנטים שמערכת הבריאות מתמודדת איתם ואמר שמלבד הבריטי והדרום אפריקני בארץ התגלו מקרים גם של מוטציות שמקורן בקליפורניה ובאוגנדה. לפי אש, באחוז אחד מן הבדיקות שהתבצעו בארץ התגלה הזן הדרום אפריקני, ובשבעה מקרים התגלה הזן הקליפורני. אותר גם מקרה אחד של הזן מאוגנדה. 

מוטציה, וריאנט או זן? מה קרה לנגיף קורונה ומה זה אומר עלינו? האזינו לפודקאסט "עוד יום"

ממונה הקורונה חזר והדגיש את החשיבות שבחיסון נשים בהיריון ואוכלוסייה מעל גיל 50. "בגלל החיסונים אנחנו יחסית מוגנים מפני עלייה בתחלואה הקשה ולכן נעקוב אחר המקרים הקשים בבתי החולים. אם נראה שמס המאומתים עולה אבל מס החולים הקשה יציב נרגיש יותר בטוחים", אמר אש. 

פרופ' אש התייחס גם לחג פורים שיחול בסוף השבוע. "אנחנו מוטרדים מהפרת ההנחיות סביב החג", אמר וקרא למנהיגי קהילות ולראשי רשויות למנוע התקהלויות אסורות. "אפשר לקיים תפילות במסגרת התו הירוק ולחגוג במסגרת המשפחה, אך סעודות גדולות אסורות". ממונה הקורונה קרא גם להימנע ממסיבות גדולות כי "התוצאה ידועה מראש" - חולים קשה וסגירה מחודשת של המשק. "אם יהיה גל תחלואה נוסף נאלץ להטיל מגבלות עד כדי סגר - וזאת למרות יעילות החיסונים. הם לא יעזרו ללא התנהגות אחראית".