טראמפ, ארכיון

מדוע ביטל טראמפ עיצומים על מיליארדר ישראלי?

בממשלה ביידן חוקרים החלטה שהוגדרה "חריגה" של הנשיא בימיו האחרונים בתפקיד
נתן גוטמן
22 בפברואר 2021
05:50

ממשלו של ג'ו ביידן חוקר החלטה שהתקבלה בימיו האחרונים של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בבית הלבן לבטל עיצומים שהוטלו על המיליארדר הישראלי דן גרטלר בגלל טענות לשחיתות בעסקיו בקונגו. תחקיר רחב-היקף של ה״ניו יורק טיימס״ מגלה כי גרטלר הפעיל מערך של לוביסטים במטרה לשכנע את טראמפ לפני שיסיים את תפקידו, לבטל את הסנקציות, ובין היתר שכר לשם כך את שירותיהם של עורך הדין אלן דרשוויץ, המקורב לטראמפ, ושל ראש ה-FBI לשעבר לואיס פרי.

לבסוף הגיע גרטלר לסיכום עם הרשויות לפיהן יסכים לפיקוח חיצוני על עסקיו בקונגו למשך שנה, בתמורה לשחרור מהסנקציות, שכללו הקפאה של כל חשבונותיו בארה״ב. גורמים במשרדי החוץ והאוצר הגדירו את ההסכם, שנעשה בלי ידיעת אנשי המקצוע וללא תיעוד, כבלתי שגרתי וחסר תקדים.

לפי התחקיר, גרטלר גם הפעיל גורמים בישראל שישתדלו עבורו, בהם עורך הדין בועז בן צור, מעורכי דינו של ראש הממשלה נתניהו, ושגריר ארה״ב לשעבר בישראל דיויד פרידמן.

בהסבר להחלטה לבטל את הסנקציות נגד גרטלר נטען כי יש בעבודתו ערך לביטחון הלאומי של ארה״ב, אולם לא נמסר כל פירוט על כך. התחקיר מגלה כי בשנת 2002 שיגר מנהיג קונגו בשעתו, לורן קאבילה, מכתב לנשיא דאז ג׳ורג׳ בוש, בו הוא ממנה את גרטלר כנציגו לצורך מגעים עם הממשל.

גרטלר הואשם על ידי ועדות חקירה בין לאומיות בכך שחתם עם קאבילה על עסקאות לא הוגנות בתחום הכרייה בקונגו, שגזלו מתושבי המדינה את המגיע להם עבור אוצרות הטבע שלהם.