מחסום בכניסה לאילת, 18.11.20
צילום: פלאש 90

שירות התעסוקה: מספר המובטלים הגבוה ביותר בחודש ינואר - באילת

החרדים והערבים במוקד הפגיעה: 12 מתוך 15 הערים בעלות שיעור דורשי העבודה הגבוה ביותר הן חרדיות או ערביות או בעלות ריכוז אוכלוסייה חרדי או ערבי גבוה
ליאל קייזר
22 בפברואר 2021
10:29

שירות התעסוקה פרסם הבוקר (שני) את רשימת הערים בעלות שיעור דורשי העבודה הגבוה ביותר בחודש ינואר, שהיה כולו תחת הסגר השלישי נגד התפשטות נגיף הקורונה. אילת בראש עם 40.4%, ביתר עילית שנייה עם 30.9% אך עם עלייה של 5.8% בהשוואה לחודש דצמבר.

החרדים והערבים במוקד הפגיעה: 12 מתוך 15 הערים בעלות שיעור דורשי העבודה הגבוה ביותר במהלך חודש ינואר הן או חרדיות, או ערביות או בעלות ריכוז אוכלוסייה חרדי או ערבי גבוה.

• ערי התיירות גם הן בראש: נוכח העובדה שענף התיירות היה סגור כולו במהלך חודש ינואר, אילת וטבריה רשמו שיעורי דורשי עבודה גבוהים.

• העלייה הגבוהה ביותר ביחס לחודש דצמבר נרשמה בערים חרדיות: בארבע ערים בלבד נרשמה עלייה של יותר מ 4% בשיעור דורשי העבודה בהשוואה לחודש.

מבין 15 הערים המובילות ברשימה ארבע חרדיות - ביתר עילית, אלעד, בני ברק ומודיעין עילית; חמש ערביות - אום אל-פחם, נצרת, שפרעם, טייבה ורהט; אחת עם שיעור ערבים גבוה - עכו ושתיים מהן ערי התיירות המובילות בישראל - אילת וטבריה.

מדובר בערים שמספר התושבים בהן עולה על 40 אלף . לצורך השוואה בחודש דצמבר עמד שיעור דורשי העבודה באילת על 36.92%, כאשר מדיניות האיים הירוקים פעלה כחודש, בין אמצע חודש נובמבר עד לאמצע חודש דצמבר. במקום השלישי ניצבת אום אל-פחם, אחריה נצרת, טבריה ועכו עם שיעורים של 29.8%, 29.6%, 27.8% ו- 27.8% בהתאמה.

העלייה בשיעורי האבטלה באה כתוצאה מהטלת מהגבלות על המשק כחלק מהגבלות הסגר השלישי. כלל הערים במדינה נפגעו מהמגבלות אך ארבע ערים נפגעו יותר מכולן, ארבעתן חרדיות: ביתר עילית (5.8%), אלעד (5.1%), מודיעין עילית (4.8%) ובני ברק (4.5%). אחריהן ברשימה ניצבות קריית גת (3.6%), בית שמש (בעלת ריכוז אוכלוסייה חרדי גבוה, 3.6%), אילת (3.4%), ראש העין (3.1%) ועפולה (3%).

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מסר: "שירות התעסוקה צופה כי עם פתיחת המסחר, המלונאות ומערכת החינוך שיעור דורשי העבודה בהן ירד באופן משמעותי כבר בשבועות הקרובים. כך נוכחנו בהשפעת מדיניות האיים הירוקים על כלכלת אילת, כך גם נוכחנו בהשפעת פתיחת ענפי המסחר והתיירות בחודשים הקודמים על כלכלות הערים הללו".