נתניהו בדיון בבית המשפט, החודש
צילום: ראובן קסטרו, פול

משפט ראש הממשלה: שלב ההוכחות נדחה לאחר הבחירות - ב-5 באפריל

הדיונים יתקיימו שלוש פעמים בשבוע: בשני, שלישי ורביעי בין 09:00 ל-15:00 • השופטים דחו את בקשת נתניהו לבטל את האישומים בטענה לפתיחה בחקירה ללא הרשאת היועמ"ש, אך ביקרו את הפרקליטות: היה ראוי שהיועמ"ש ייתן את הסכמתו לפתיחה בחקירה בכתב
תמר אלמוג, אמוץ שפירא ושלי טפיירו
22 בפברואר 2021
20:53
עודכן ב 21:27

חבר השופטים במשפטו של ראש הממשלה נתניהו הודיע הערב (שני) שדיוני ההוכחות במשפט יחלו ב-5 באפריל, כשבועיים לאחר הבחירות. ההוכחות יישמעו שלוש פעמים בשבוע, בימים שני, שלישי ורביעי מ-09:00 ועד 15:30. השופטים לא התייחסו לסוגיית נוכחותו של ראש הממשלה בדיונים. 

עוד הודיעו השופטים הערב כי דחו את בקשת ראש הממשלה לבטל את האישומים נגדו, בטענה כי בוצעו צעדי חקירה ללא אישור היועץ המשפטי לממשלה כנדרש בחוק. השופטים קבעו כי על אף שנראה "שנפל פגם בהיעדר אישור בכתב של היועמ"ש לחקירה", עולה מתוך המסמכים והראיות שהביאו התביעה לעניין כי זהו "פגם פרוצדורלי" שלא יורד לשורשו של העניין ואינו מצדיק ביטול האישומים בשלב זה.

"אין עילה לביסוס טענתו של הנאשם לביטול כתב האישום כעת", כתבו השופטים, אך הוסיפו כי בסיום ההליך כולו ואחרי שמיעת הראיות ישקלו אם יש הצדקה לפסול ראיות בתיקים 1000 ו-4000 בשל היעדר קבילות. בהודעת סניגוריו של נתניהו הודגשה ביקורת השופטים על היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט: "אחרי שקבע שנפל פגם חמור בכתב האישום, כעת קובע בית המשפט שנפל פגם גם בהליך החקירה". לפניית כאן חדשות אמרו סניגוריו של ראש הממשלה, כי אין בכוונתם נכון לרגע זה לפנות לבג"ץ, נוכח ההחלטה שלא לבטל את כתב האישום ויעדיפו את המשך בירור הטענות בתוך ההליך המשפטי.

ערב דיון המענה של נתניהו והנאשמים אלוביץ' ומוזס לכתב האישום, פורסם כי נתניהו הנחה את שרי הליכוד להתבטא פומבית נגד מה שהוא מכנה "הקדמת" שלב ההוכחות לתקופת הבחירות. נתניהו חשש מאוד שהשופטים יכריעו היום על קיום הדיונים עוד לפני 23 במארס וביקש מהשרים לומר שהחלטה כזאת תהיה "התערבות בוטה בבחירות" ולהזהיר מפני החלטה כזאת.