רה"מ נתניהו עם עורך דינו בבית המשפט
צילום: ראובן קסטרו

משפט נתניהו | הדיון באישור היועמ"ש לחקירה - קדימון בלבד

אחרי שהשופטים בתיקי רה"מ הצליחו לקבל החלטה שכולם יכולים לחיות איתה - לקבוע תאריך לשלב ההוכחות, אבל אחרי הבחירות - החל מאפריל הקרוב צפויות לנו שעות ארוכות של דיונים וויכוחים
תמר אלמוג, דעה
23 בפברואר 2021
10:27

סבתי נהגה לומר שסימן לפשרה טובה ונכונה הוא כששני הצדדים אינם לגמרי מרוצים. נראה שהחלטת בית המשפט המחוזי יכולה להיחשב פשרה כזו, גם אם לא כולם יודו בכך. נקבע שמשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יתחיל אחרי הבחירות, כפי שרצה. מנגד, יש מועדים - כפי ששאפה התביעה. החלק המהותי של המשפט יצא לדרך, וזה יקרה בקרוב, לפני שיהיה פתח לניסיון מטעם נתניהו להקפיא או לבטל את התיק בדרכים אחרות, כפי שחוששת התביעה.

ב-5 באפריל יעלה העד הראשון על דוכן העדים, ויש לו הרבה מה לומר. בחישוב מהיר וזהיר, לא מעט דיוני הוכחות, אפילו עשרות, יתקיימו עד שתוקם ממשלה. בית המשפט קיבל את טענת הפרקליטות והחליט כי הוא לא פוסל ראיות כפי שביקשו נתניהו והזוג אלוביץ', ולא פוסל אישומים. "אין עילה מבוררת לביסוס הטענה לביטול כתב האישום", השיבו השופטים על בקשת נתניהו ודחו אותה - אך הוסיפו: לעת הזו.

הסנגורים, בצעד חכם, הצליחו למקד תשומת לב משפטית (וגם ציבורית) בסוגיית אישורי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפתוח בחקירת ראש הממשלה. הם העלו סימני שאלה סביב טיעון שבתיקים אחרים טיעונים דומים לו אינם זוכים על פי רוב להתייחסות הראויה. במילים אחרות, ההגנה הצליחה במקום שבדרך כלל נחשב כמעט חסר סיכוי - והצעד הזה הביא להחלטת השופטים שלפיה נפל פגם בהתנהלות היועץ בעניין. מצד שני, פוסקים השופטים, היעדר אישור היועץ בכתב לחקירה אינו פגם מהותי, אלא פרוצדורלי, שלא מצדיק ביטול של האישומים.

השופטים השתכנעו מהמסמכים שהוגשו כי היועץ ליווה את החקירה ואישר מהלכים בעל פה. בסוף ההליך, הדברים ייבחנו בראיה הכוללת של כל התיק. מעניין לראות כי אפילו בעניין דרישת החוק לגבי אישור יועץ משפטי לממשלה לפתיחה בחקירה יש גם וגם: החוק לא דורש אישור בכתב. עם זאת, השופטים קבעו כי לאור מעמדו של החוק וסדרי מנהל תקין, היה ראוי שיהיה אישור מפורש ובכתב. הם אף הוסיפו כי הם מקווים שמקרים כמו בתיק הזה לא יחזרו על עצמם.

אפשר בהחלט להניח שזה לא יקרה שוב. התביעה אמרה בבית המשפט כי הדרך שבה ניתנו האישורים אולי אינה מושלמת, והיה נכון לבצעה אחרת, איך היא עדיין חוקית לחלוטין. הדיון בסוגייה ארך שעות ארוכות, והוא רק קדימון לשעות ארוכות של דיונים וויכוחים החל מאפריל הקרוב.