תאמר אמין

השדרן המצרי שעורר סערה - ותוכניתו בוטלה

אחד מבכירי השדרנים במדינה הצית את המתח בין המרכז לפריפריה - והושעה
רועי קייס
23 בפברואר 2021
12:00

אחת התוכניות המוכרות במצרים היא התוכנית אח'ר א-נהאר ("סוף היום") בהגשתו של העיתונאי תאמר אמין, מבכירי השדרנים בזירה המצרית. אמין, לא בפעם בראשונה, מסתבך, והפעם עם תושבי אזור הסעיד, מצרים עליונה, בחלק הדרומי של ארץ הנילוס. באחת מתוכניותיו האשים את נשות הסעיד בבעיה הדמוגרפית במדינה, שבה יש כמאה מיליון תושבים. 

"במצרים העליונה רבים מביאים לעולם בנים ובנות, לא בשביל לגדל אותם וגם לא בשביל שיהיה להם חינוך או תואר או הזדמנויות לעבודה, אלא כדי שהילדים יפרנסו את ההורים", אמר אמין בתוכניתו. הדברין עוררו זעם גדול ברחוב המצרי.

אמין התנצל על הדברים, אבל מועצת התקשורת העליונה החליטה להשעות אותו ואת תוכניתו ובנוסף לזמנו לחקירה. עורכי דין הגישו נגדו תביעות וחברי פרלמנט תקפו אותו.

תושבי הסעיד מהווים שליש מאוכלוסיית מצרים - 30 מיליון בני אדם. מוחמד ח'ייראללה הוא אופוזיציונר מצרי שנמצא באירופה אחרי שברח מארץ הנילוס, מתנגד מוכר למשטר א-סיסי. כמי שנולד באזור הסעיד גם הוא זועם על הדברים: "הסעידים מוכנים לא לאכול בשביל לא לוותר על הכבוד שלהם. והעניין עם תאמר אמין נחשב מכה גדולה".

מעבר לעלבון האישי ח'ייראללה ניסה לפתוח את היריעה כדי להבין מדוע זה כל כך מצית אותם, ונדמה שהסיבה היא הבדלי מעמדות בין המרכז (קהיר צפונה) לפריפריה (קהיר דרומה), שכן האנשים שגרים בסעיד חשים שהמדינה הענקית הזו לא משקיעה בהם משאבים באופן מסורתי.

תגיות:
מצרים