מיכל בת אדם
צילום: יוני המנחם

פרס ישראל בקולנוע לשנת תשפ"א הוענק למיכל בת אדם

משרד החינוך הודיע על הענקת הפרס לבמאית והשחקנית הנחשבת לאחת מחלוצות הקולנוע הנשי בישראל: "יוצרת פורצת ומפלסת דרך בקולנוע הישראלי מזה חמישה עשורים"
לירן כוג'הינוף
23 בפברואר 2021
10:05

שר החינוך יואב גלנט הודיע היום (שני) כי הבמאית, התסריטאית והשחקנית מיכל בת אדם זכתה בפרס ישראל בתחום אמנות הקולנוע לשנת תשפ"א. בת אדם, מחלוצות הקולנוע הישראלי הנשי, היא אחת הנציגות הראשונות של הקולנוע בזירה הבין-לאומית כשסרטים שבהם הייתה מעורבת כשחקנית וכיוצרת הגיעו לפסטיבלי הסרטים הנחשבים ביותר בעולם - לצד סרטים בין-לאומיים בהם שיחקה בעצמה.

הופעתה הראשונה הייתה בסרט "אני אוהב אותך רוזה" שביים משה מזרחי, בן זוגה ושותפה ליצירה, והיה מועמד לאוסקר בשנת 1972. כתסריטאית ובמאית יצרה גם את הסרט "רגעים" אשר הגיע לפסטיבל קאן היוקרתי ב-1979.

ועדת הפרס שבראשה עמד הבמאי אבי נשר, ציינה בנימוק ההחלטה כי "מיכל היא יוצרת פורצת ומפלסת דרך בקולנוע הישראלי מזה חמישה עשורים". עוד מסרה כי בת אדם הצליחה לשגשג יצירתית ולהמשיך ליצור סרטים גם "במציאות דלת תקציב, ובתקופה בה עדיין לא היו קרנות ממשלתיות שהטיבו לתמוך ביצירה קולנועית כפי שנהוג כיום".

לבת אדם, שתחגוג בשבוע הבא 76, מספר שיא של סרטים פרי עטה - 13 במספר, והיא מהנשים הראשונות לביים סרט בישראל ואחת היחידות שעוסקות ביצירה קולנועית במשך עשורים ברציפות. בהמשך הוסיפה ועדת הפרס, כי הקריירה הקולנועית של בת אדם "מהווה השראה משמעותית עבור יוצרות ויוצרים החולמות וחולמים קולנוע". ב-2019, זכתה מיכל בת אדם גם בפרס מפעל חיים במסגרת פרסי אופיר.