שאול אמסטרדמקי

למה הממשלה מעדיפה לחכות לאסון?

איך יכול להיות שכמו בשריפה בכרמל לממשלה הייתה תוכנית למנוע אסונות זיהום, אבל כלום ממנה לא קרה?
משחקי הכיס
23 בפברואר 2021
19:18

אסון הזפת הוא האסון האקולוגי החמור ביותר שישראל התמודדה איתו אי פעם. אבל אתם יודעים מה החלק הבאמת עגום בסיפור הזה? שהייתה לנו תוכנית שהייתה אמורה למנוע אסונות כאלה, או לפחות לאפשר לנו להתמודד איתם טוב יותר.

את הסיפור המדהים הזה חשפה לראשונה כתבת גלובס שני אשכנזי. ביוני 2008, הממשלה היא ממשלת אולמרט והיא מקבלת החלטה עם שם בלתי סביר בעליל: "תוכנית לאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן" – או בקיצור, התלמ"ת.

התוכנית הזאת אומרת שהיו אמורים להיות מוקצים 15 מיליון שקלים בשביל לקנות ציוד וספינות, יחד עם שיתוף פעולה בין גורמים ומוכנות לאירוע. אפילו עדכנו את התוכנית ב-2017 בהתאם להתפתחויות הטכנולוגיות. 

ומה קרה עם זה? לא עשינו את זה, פשוט לא יישמנו את זה. בהחלטת הממשלה כתוב למשל שהתוכנית הזאת תהפוך להיות חוק. זה לא קרה. כתוב גם מה צריכים להיות התקנים, כוח האדם שנדרש בשביל המשימה הזאת – גם זה לא קרה.

גם התקציב, בסך הכול 15 מיליון שקלים, מעולם לא עבר. וזה הזכיר לי משהו אחר. זה הזכיר לי, להבדיל אלפי הבדלות, את האסון בכרמל. גם אז הייתה תוכנית לאיך לשפר את מערך הכבאות של ישראל ולקחת אותו קדימה בשביל שיהיה מוכן לאסונות בסדר גודל כזה. אבל זה לא קרה. לא מבחינת תקציבים, לא מבחינת כוח אדם, פשוט לא קרה. מסתבר שלפעמים אנחנו טובים בלתכנן קדימה ולחשוב על אסונות ואיך להתמודד איתם. אנחנו פשוט ממש גרועים ביישום.

האסון הזה כבר מאחורינו. כל מה שנשאר עכשיו זה להשקיע את המשאבים שנדרשים בשביל לנקות את חופי הים ולתקן במשהו את הנזק שנגרם. אני מקווה שהפעם נלמד את הלקח וניישם את התוכניות המעולות שאנחנו עצמנו יזמנו בשביל למנוע את האסון הבא.