-
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מלוניות הבידוד ישובו הערב לפעילות, פיילוט הצמידים הדיגיטליים יחל בשבוע הבא

הפיילוט בנתב"ג יתחיל עם 100 איש ביום, ובמקביל תקודם חקיקה מהירה בכנסת • מי שישוב ארצה - יוכל בסוף ההליך בכנסת לבחור בין בידוד ביתי בפיקוח הצמיד לבין בידוד במלונית
שרון עידן
24 בפברואר 2021
16:40
עודכן ב 22:18

חובת הבידוד במלוניות לשבים מחוץ לארץ תיכנס לתוקף הערב ותחול עד יום שלישי הקרוב. כך אישרה היום (רביעי) ועדת החוקה של הכנסת. בימים הקרובים תפעל הקואליציה לקדם חקיקה שתקבע חלופות נוספות למלוניות הבידוד. במקביל, תפתח המדינה בתוכנית ניסיונית לפיקוח על בידוד ביתי לחוזרים מחו"ל באמצעות צמיד אלקטרוני, כך סיכמו שר הבריאות יולי אדלשטיין ויו"ר ועדת החוקה חבר הכנסת יעקב אשר.

הפיילוט יתחיל עם 100 איש ביום. עד סיום החקיקה בכנסת, חובת הבידוד במלוניות תוארך לתקופה מוגבלת, אחרי שאלו נסגרו שלשום. בתום ההליך, יתאפשר למי שיגיע ארצה לבחור בין בידוד ביתי עם פיקוח הצמיד לבין בידוד במלונית.

אמצעי הניטור שיסופקו לפיילוט: צמיד אלקטרוני, סמארטפון ותג אלקטרוני (צילום: חברת "סופרקום")

חברת "סופרקום" (SuperCom) הישראלית תספק עבור הפיילוט כאמור מאה יחידות מבין שלושת האמצעים הטכנולוגיים הבאים: סמארטפון מבוסס GPS ובלוטות', צמיד אלקטרוני מבוסס בלוטות', או תג לשימוש ביתי המבוסס על בלוטות' גם הוא. החברה שהוקמה בשנת 1988 עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות זיהוי, ניטור ובקרה אלקטרוניים מאובטחים ליותר מ-30 מדינות ברחבי העולם.

היועמ"ש צפוי להתנגד לסגירת השמיים ומניעת הצבעה של ישראלים

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צפוי להתנגד, במצב הדברים הנוכחי, למהלך של סגירת השמיים ומניעה מאזרחים להצביע. מלכתחילה עמדת היועץ והמשנה רז נזרי הייתה כי יש בעייתיות למנוע מאזרחים לחזור לישראל, אולם בנסיבות ספציפיות ניתן להגן על כך.

מניעה משיבה לארץ וגם מניעת מימוש זכות הבחירה - זהו קושי כפול. מכאן התנגדותו הצפויה של היועץ אלא אם הממשלה תמצא דרך אחרת שאזרחים יוכלו לממש את זכותם להצביע, או שבאמת יהיה שינוי נסיבות כמו שינוי קיצוני בתחלואה.

ככל שהבחירות מתקרבות, קשה יותר להגן משפטית על המהלך. כך גם ככל שהמכסות של החוזרים קטנות, שכן יש משמעות למספר האזרחים שמותר להם לשוב.