-

מפגש עם העובדות: הפרופ' מול בעל הבר שביקש לפתוח לכולם

דן רושנסקי עורר סערה אחרי שהודיע כי בר הדדה שבבעלותו יקבל בשעריו גם אנשים שלא התחסנו. חבר קבינט המומחים נדב דוידוביץ' פגש אותו וניסה להסביר. דה לגיטימציה והפרדה בין האזרחים או החלטה קהילתית? הדיון על החיסון
נוב ראובני
24 בפברואר 2021
21:29

על פי תוכנית היציאה מהסגר - המסעדות, בתי הקפה והברים ייפתחו בעוד כשבוע וחצי, אך הכניסה אליהם או לפחות לחלקם, כמו הכניסה לאירועי תרבות וחדרי כושר, תותר למחוסנים ומחלימים בלבד. הצעד הזה, שמגביל את אלו שלא התחסנו, גם אם מסיבות מוצדקות, מעורר לא מעט ביקורת.

דן רושנסקי, הבעלים של הבר "דדה" בשכונת פלורנטין פרסם פוסט בפייסבוק שזכה לתהודה רבה ובו הצהיר שיפעל בניגוד להנחיות הממשלה. בפוסט כתב רושנסקי: "ההפרדה הזאת בין מחוסנים ללא מחוסנים היא אפלה ומרושעת ואני לא מבין למה היא נחוצה. בתאריך הפתיחה אנחנו נקבל את כולם, מי שהתחסן ומי שלא".

"הטיעון המרכזי הוא שאני מתנגד באופן מוחלט לדה-לגיטמציה שעושים לכל מי שלא רוצה להתחסן, ויש פה המון כאלה. גם מי שכן התחסן, הרבה מהם עשו את זה בגלל החששות החברתיים", אמר רושנסקי לכאן חדשות. "אני לא מתכוון לעשות הפרדה בין מי שהתחסן למי שלא התחסן. זה נשמע לי לא הגיוני, בטח כשיש חיסון כל כך בטוח ויעיל", אמר.

מעבר לפגיעה הכלכלית בעסקים שלא יוכלו להכניס חלקים מהציבור לשטחם, ישנה גם סוגיה עקרונית. כמו דן, רבים נוטים לחשוב שההחלטה האם להתחסן או לא היא אישית בלבד, אך רבים מגורמי המקצוע ומקבלי ההחלטות בישראל גורסים אחרת.

"אנשים שלא מחוסנים ממשיכים את הפצת המחלה. הם גם יכולים להדביק אדם מחוסן והאדם המחוסן הזה שהסיכוי שלו לחלות בצורה קשה או למות יורדת כמעט לאפס", אמר פרופ' נדב דוידוביץ', מומחה לבריאות הציבור וחבר קבינט המומחים המייעץ לממשלה. הוא הוסיף כי "האדם הזה יכול להדביק את הילדים שלו שלא יכולים להתחסן או להדביק אחרים שלא יכולים להתחסן. אנחנו רוצים לתמוך אחד בשני ולהתחסן".

בישראל אין חובת חיסון, ומקבלי ההחלטות כבר הבהירו שגם לא תהיה, אך התו הירוק בכל זאת מייצר הפרדה - וגם מתח בין השמירה על חופש התנועה של הלא מחוסנים, לבין השמירה על בריאות הציבור. "בעיניי החלטה האם להתחסן היא לא החלטה אישית", אמר דוידוביץ'. "היא לא משפיעה רק עלי, היא משפיעה על הקהילה. צריך לראות איך עושים את הדברים בצורה שהיא אתית". 

משרד הבריאות כבר אישר כמה וכמה טכנולוגיות לבדיקות קורונה מהירות, זה לצד מערך בדיקות ה-PCR הנרחב שפועל כבר חודשים. למרות זאת, בשלב הנוכחי המדינה לא מאפשרת במסגרת התו הירוק כניסה למקומות בכפוף לבדיקה שלילית. הרצון לעודד התחסנות ושמירה על בריאות הציבור הוא כמובן הכרחי, אך נוכח הקולות שעולים מהציבור, כדאי אולי לבחון - האם דרך של הפעלת לחצים מסיביים והפרדה - היא זו שתעשה את העבודה?