ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שני חולי קורונה, בני 26 ו-23, ללא מחלות רקע מתו היום בפתאומיות

48 נשים הרות או יולדות מאושפזות, שש במצב קשה, ארבעה ילדים מונשמים • מקדם ההדבקה עלה ל-0.93 • מחקר: המנה הראשונה של החיסון נגד קורונה מונעת 57% מהתחלואה
כתבי כאן חדשות
25 בפברואר 2021
03:52
עודכן ב 22:24

מקרה שני בתוך יום: חולה קורונה בן 23 בלבד, ללא מחלות רקע, התמוטט בפתאומיות בביתו שבנצרת ומותו נקבע בבית החולים. כך נמסר הערב (חמישי) מבית החולים האנגלי בנצרת. "המטופל לא סבל ממחלות רקע והיה צעיר", מסר מנהל בית החולים, פרופסור פהד חכים. "זו תזכורת כואבת נוספת לכך שנגיף הקורונה פוגע קשות גם בצעירים ובבריאים", הוסיף.

מוקדם יותר היום התמוטט חולה קורונה בן 26 ממזרח ירושלים, גם הוא ללא מחלות רקע, ומת בבית החולים. הצעיר, רמזי אבו מאילה, משכונת ראס אל עמוד פונה לחדר ההלם במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים הדסה הר הצופים לאחר שהתמוטט בביתו ואיבד דופק. לאחר מאמצי החייאה ממושכים הצוות הרפואי נאלץ לקבוע את מותו. רק לאחר מכן התברר שנדבק בקורונה. משפחתו מסרבת לבצע נתיחה לגופתו ומספרת: "הוא היה בריא כמו שור ובכלל לא ידע שנדבק בקורונה". החשש הוא שהמוות שלו נגרם מסיבוכים לא ידועים של הנגיף.

בתוך כך, ממשיכה המגמה של העלייה במקדם ההדבקה: על פי נתוני משרד הבריאות, מקדם ההדבקה עלה היום ל-0.93, וקצב העלייה ממשיך להיות גבוה. ביום ראשון עמד הנתון על 0.79 ומאז הגיע בקפיצות גדולות ל-0.93. המשמעות: הירידה בתחלואה מצטמצמת.

עוד עולה מהנתונים שנכון להיום, 48 נשים הרות או יולדות שחלו בקורונה מאושפזות בבתי החולים. שש מהן מונשמות במצב קריטי, שתיים מחוברות למכשיר אקמו. כמו כן, מאושפזים 38 ילדים עד גיל 18, מהם ארבעה מונשמים ובמצב קריטי.

ביחס לווריאנט הקליפורני, במשרד הבריאות נמצאו שבעה מקרים מרוצפים, כולל מקרה שנמצא בדגימה אקראית מהקהילה. כמו כן, נמצאו עד כה 444 נשאים של הווריאנט הדרום אפריקני.

בדרך להעברת חובת החיסונים לנותני שירותים לציבור?

גורמים בסביבת שר הבריאות אדלשטיין הודיעו שהם מתכוונים להביא בקרוב להצבעה את החוק שקובע חובת חיסונים לעובדים שנותנים שירות לציבור – כולל אנשי חינוך והוראה. לטענתם החוק מתעכב כרגע בגלל משרד האוצר.

המחקרים והמצב בבתי החולים מוכיח: לכו להתחסן

ההתנגדות באוצר נובעת משיקול כספי, לפיו אם החוק יעבור ויתאפשר למעסיקים לחייב עובדים מסוימים להתחסן - הדבר עלול ליצור עלויות גבוהות בשל פיצויים לעובדים שיסרבו להתחסן ולא יוחזרו לעבודה. בכירים במשרד הבריאות אמרו שהם נחושים להעביר את החוק, עם או בלי הסכמת האוצר.

בכירים במשרד המשפטים מבהירים מצידם שיעשו מאמץ לסיים את העבודה על החוק תוך כמה ימים. זאת כדי לאפשר את הנחתו על שולחן הכנסת כבר בשבוע הבא, ולהתחיל בהליך חקיקת החוק.

מחקר: המנה הראשונה של החיסון נגד קורונה מונעת 57% מהתחלואה

מחקר קופת חולים כללית בנוגע ליעילות חיסון הקורונה התפרסם הלילה במלואו. לפי תוצאות המחקר כשבועיים אחרי מנת החיסון הראשונה ישנה יעילות של 57% במניעת תחלואה והפחתה של 62% במחלה קשה.

כעבור 27-21 יום מהחיסון הראשון, נצפתה הפחתה של התחלואה ב-66%, הפחתה של מחלה קשה ב-80% ושל תמותה ב-84%. כפי שבכללית פורסם לפני עשרה ימים, לאחר חיסון מלא, כלומר שבוע לאחר מתן המנה השנייה של החיסון, שיעורי התחלואה מקורונה פחתו ב- 94% ושיעור המחלה הקשה ב-92%.

המחקר המלא התפרסם בכתב העת הרפואי היוקרתי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין". מכון כללית למחקר עבד בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת הרווארד. זה המחקר הראשון מסוגו המתפרסם בספרות המדעית העולמית, ולדברי הפרופסור רן בליצר, מנהל המכון ומערך החדשנות של קופת חולים כללית, עבר המחקר ביקורת עמיתים על ידי המדענים המובילים בעולם בתחום. 

המחקר בחן נתונים על כ-600 אלף איש שהתחסנו בישראל מול כ-600  אלף אנשים לא מחוסנים שהיוו קבוצת ביקורת. מבחינת קבוצות גיל, יעילות החיסון נמצאה דומה בקבוצות הגיל השונות, לרבות בגיל 70+. בקרב תת הקבוצה של מחוסנים עם שלוש מחלות רקע ויותר נמצא שהחיסון מפחית תחלואה בקורונה ב-89% ביחס ל-94% בכלל האוכלוסייה.

המחקר נערך על ידי ד"ר נעה דגן, ד"ר נועם ברדה, ד"ר אלדד קפטן, אורן מירון, שי פרצ'יק, פרופ' מארק כץ ופרופ' רן בליצר ממכון כללית למחקר, וכן פרופ' מיגל הרנן ופרופ' מארק ליפשיץ מבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת הרווארד, ופרופ' בן רייס מבית החולים לילדים בבוסטון ובית הספר לרפואה בהרווארד.

בהכנת הידיעה השתתפו: דקלה אהרן-שפרן, קטי דור, נוב ראובני וזאב קם