אלי כהן

הלחץ הרוסי להבאת עצמותיו של אלי כהן לישראל נמשך

העיתון הבינערבי "ראי אל-יום" מדווח: רוסיה משקיעה מאמצים רבים מול הצד הסורי ובלחץ ישראלי, כדי לגרום להבאת עצמותיו של המרגל הישראלי במסגרת עסקה. אנשי צבא רוסים ממשיכים את החיפושים בבית הקברות אל-ירמוכ בדרום דמשק
רועי קייס
27 בפברואר 2021
11:56

העיתון הבינערבי "ראי אל-יום" היוצא לאור בלונדון דיווח אתמול (שישי) ממקורותיו שרוסיה משקיעה בעת האחרונה מאמצים רבים מול הצד הסורי ובלחץ ישראלי, כדי לגרום להבאת עצמותיו של המרגל הישראלי אלי כהן במסגרת עסקה. לפי הדיווח, אנשי צבא רוסים ממשיכים בימים אלה את החיפושים בבית הקברות אל-ירמוכ בדרום דמשק, לאחר שחידשו את החיפושים לפני כיומיים.

המקורות ששוחחו עם העיתון גם טענו כי שמשפחותיהם של ההרוגים הפלסטינים בבית הקברות מביעים מורת רוח מהפעילות הרוסית שם, שכוללת פתיחת קברים והוצאת עצמות לשם בדיקתן. לפי פרסומים זרים, בבית הקברות המדובר נמצאו עצמותיו של אחד מנעדרי קרב סולטן יעקוב זכריה באומל, שעצמותיו נמסרו לישראל על ידי רוסיה באפריל 2019.

חודשיים לאחר מכן, ביוני 2019, מקורות סוריים אמרו לכאן חדשות כי משטר אסד ורוסיה ממשיכים בחיפושים בבית הקברות אחר שרידי גופות של חיילים ישראלים ומונעים מתושבים שהתגוררו ליד בית הקברות לחזור לבתיהם.

לפני כשבוע פורסם תיעוד חדש לכאורה של המרגל הישראלי צועד ברחובות דמשק בשנות ה-60. הערוץ הרוסי RT פרסם בחודש שעבר סרט תיעודי חדש על מרגלים בסוריה בשנות ה-60, בו נראה לכאורה גם כהן. על הסרטון נכתב: "קטעי סרט מסתוריים שנמצאו בדירה במוסקווה שופכים אור על משחקי הריגול בסוריה דאז. אלי כהן נחשב למי שמשך בחוטים".