צועדים בדרך לירושלים

פורים בירושלים: המונים חוגגים במסיבת רחוב בנחלאות בלי מסכות

מאות צועדים ברגל לבירה, עצורים במאה שערים • עומסי תנועה כבדים בכבישים המובילים לעיר • על רקע הפרות החג: עלייה במספר החולים שמצבם קשה, מקדם ההדבקה מתקרב ל-1 • אש על מות העובר ברחם אימו חולת הקורונה: "ההערכה היא שזה קשור למוטציה הבריטית, יש סביב 10 נשים שמאושפזות במצב קשה"
ורד פלמן, סולימאן מסוודה ונוב ראובני
28 בפברואר 2021
08:03
עודכן ב 15:38

מאות בני אדם מבלים היום (ראשון) במסיבת רחוב בשכונת נחלאות בירושלים, רובם ללא מסכות וללא שמירת מרחק. המשטרה החרימה רמקול לאחד החוגגים ואז עזבה את המקום. המסיבה נמשכת.

מוקדם יותר נכנסו כוחות גדולים של המשטרה לשכונת מאה שערים בירושלים כדי להוריד בובת שוטר שנתלתה בשכונה, ועצרה כמה תושבים. במקביל נרשמים עומסי תנועה כבדים בכבישים המובילים לבירה בשל המחסומים שנפרסו כדי למנוע הגעת אוטובוסים לעיר. בגלל עצירת התחבורה הציבורית, בדרכים המובילות לירושלים נצפו מאות אנשים ומשפחות שעושים את דרכם לעיר ברגל. בתוך כך, מקדם ההדבקה הארצי עלה ל-0.99, כך עלה היום מהנתונים של משרד הבריאות. עוד עדכן משרד הבריאות כי נרשמה עלייה במספר החולים שמצבם קשה, והוא עומד היום על 776.

הממונה על המאבק בקורונה, הפרופסור נחמן אש, אמר שאין ספק שהמראות הקשים של מסיבות הרחוב יגרמו לעלייה בתחלואה ובמקדם ההדבקה. עוד אמר לאריה גולן בכאן רשת ב כי הפרת ההנחיות מדאיגה מאוד, ותשפיע על היכולת לפתוח את המשק. "יהיו מחשבות אם יש לאפשר את הפעימה השלישית של פתיחת המשק או לא. המסיבות רק יוסיפו לחשש הזה", הדגיש אש.

אש התייחס הבוקר על המקרה שעובר של צעירה שחלתה בקורונה יולד ללא רוח חיים ונמצא מאומת לנגיף. אש הסביר בריאיון כי "ההערכה היא שזה קשור למוטציה הבריטית". הוא הוסיף כי "יש סביב 10 נשים שמאושפזות במצב קשה וזה מביא למסקנה שנשים בהיריון חייבות להתחסן".

האזינו לריאיון המלא עם פרופסור אש

היום דווח על עוד מוות פתאומי מקורונה, הפעם של גבר בן 37 בשם רומן וייסברוט מקריית גת שנפטר בערב חג הפורים. רומן הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים, בהם תינוק בן חודש. הידיעה על מותו הפתאומי של וייסברוט מקורונה מגיעה לאחר שני מקרי מוות נוספים ביום שישי האחרון, של צעירים בשנות העשרים לחייהם מנצרת ומירושלים שהתמוטטו ומתו באופן פתאומי.

אלמנתו של וייסברוט מסרה כי לא סבל ממחלות רקע ופונה באמבולנס מביתו לבית החולים לאחר שהרגיש רע שלשום. שלוש שעות לאחר כן נפטר. בני ביתו חולים גם הם בקורונה ולא יוכלו להגיע להלווייתו אשר תתקיים בהמשך היום.

אמש פורסם ב"חדשות השבת" בכאן 11 כי חולת קורונה בת 26 שהייתה בשבוע ה-36 להריונה הגיעה שלשום לבית החולים מאיר בכפר סבא לאחר שהרגישה שתנועות העובר שלה פסקו. בבית החולים יילדו את העובר המת ובבדיקה שנערכה הוא נמצא חיובי לקורונה. 

הצוות הרפואי חושד שיש קשר בין המוות שלו, לבין הידבקות בנגיף, אך בשלב זה אי אפשר לקבוע זאת בוודאות, מכיוון שלא ניתן לומר חד משמעית אם העובר נדבק ברחם, או שאולי רק במהלך הלידה. מצבה הרפואי של האישה מוגדר קל ויציב והיא מאושפזת במחלקת קורונה בבית החולים. היא לא היתה מחוסנת מפני קורונה.

זהו המקרה השני שמתועד בישראל של עובר שיולד ללא דופק ולאחר מכן נמצא שהיה חיובי לנגיף. בשבוע שעבר דווח על מקרה דומה בבית החולים אסותא באשדוד. יולדת בת 29 מהדרום הגיעה לרופא המשפחה לאחר שלא חשה תנועות של העובר. היא הובהלה לבית החולים שם בוצעה לידה שקטה. האישה סבלה מחום כמה ימים לפני המקרה. לאחר שהגיעה לבית החולים נעשתה לה בדיקה לקורונה, ונמצא שהיא חיובית. בבתי החולים מאושפזות כעת 39 נשים הרות או יולדות, מהן 10 במצב קריטי.