כאן

איראן זה כאן

פורים פרסי בכאן תרבות: מוזיקה, קולינריה, קולנוע, פילוסופיה וספרות איראנית
כאן תרבות
28 בפברואר 2021
16:24

עם היסטוריה בת אלפי שנים ותרבות ענקית ומסעופת, איראן היא יותר ממדינת אויב. היא גם אומה עם קולינריה, ספרות, פילוסופיה וקולנוע מרתקים שכדאי להכיר. לכבוד פורים כאן תרבות חוגגת את התרבות האיראנית, ומזמינה אתכם לצלול אל המקומות הפחות מוכרים שבה.

המוזיקה האיראנית היא עולם רחב שבלתי אפשרי להקיף אותו בתוכנית אחת. ב"רדיו מונדו" משה מורד התמקד בזווית אחת שלה: זמרות ומוזיקאיות - ממוזיקה קלאסית איראנית עד פאנק:

את האוכל האיראני לא צריך להכיר לישראלים, ובכל זאת יש לא מעט דברים שגם חובבי המטבח הפרסי לא יודעים - למשל, שלא מעט חומרי גלם מאיראן מוברחים לישראל. פרק מיוחד של "סרוויס" על המטבח הפרסי, כולל סיפור של תא"ל יצחק שגב על הארוחה הפרסית שהצילה את חייו באיראן של שנות ה-70:

לאיראן יש מסורת פילוסופית עצומה ועתיקה. אולי העתיקה ביותר בעולם. מזרתוסטרה באלף השני לפנה"ס, דרך הפילוסופיה המוסלמית שהגיעה לשיאה באיראן במאה ה-17 ועד לרפובליקה האיסלאמית של איראן היום – המחשבה האיראנית ספוגה בפילוסופיה שונה מאוד מזו שמוכרת לנו במערב:

כשהתרבות היהודית פגשה בתרבות הפרסית, קרה משהו מעניין. פתאום, היהדות התגלתה דווקא מתוך זרות. "אש זרה" על התחבולות במגילת אסתר שמגלות את האמת:

איך נראים חיי הלילה בטהרן? על מה חולמים המשוררים האיראנים הצעירים? מה קורה בסצנת הלהט"ב? תוכנית מיוחדת בעקבות התרבות המחתרתית באיראן:

את איראן האמיתית, לא זו שאנחנו שומעים עליה בחדשות, אפשר לראות ב"גאבה" של הבמאי מוחסן מחמלבאף, שאורג סיפור שלם לתוך שטיח פרסי ומייצר אגדה פיוטית על אהבה, תשוקה בלתי ממומשת, נעורים וזקנה. אז מדוע הסיפור התמים הזה צונזר בכל זאת על ידי השלטונות?

מישראלים יוצאי פרס דרך הקהילה היהודית באיראן ועד פרס העתיקה: תכנית מיוחדת של "קפה גיברלטר" במסע אל שורשי החיבור בין התרבות המקומית שלנו לתרבות האיראנית: