בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו בריאיון לכאן רשת ב: פיצוץ הספינה שבבעלות ישראלית - פעולה של איראן

משרד החוץ האיראני: ההאשמות שטהראן פגעה באוניה – אינן נכונות, ביטחון המפרץ הפרסי חשוב לנו • רה"מ: לא מבקשים דחיות למשפט, נצא מזה יפה מאוד • על מערכת החינוך: "דנים בהקדמת החזרה של החטיבות. נאריך את הלימודים בחודש יולי, יש לנו את הכסף לעשות את זה" • בני בגין על ריאיון ה"פקה פקה": נאום הצ'חצ'חים של הליכוד
הבוקר הזה
01 במרץ 2021
07:14
עודכן ב 12:31

ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין הבוקר (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" של אריה גולן, 22 ימים לפני הבחירות. ברקע הפיצוץ בספינה שבבעלות ישראלית בעומאן והתקיפה באזור דמשק הלילה שיוחסה לישראל, נתניהו אמר הבוקר כי "זו אכן פעולה של איראן, זה ברור". ראש הממשלה הוסיף: "היא האויבת הגדולה ביותר של ישראל ואנחנו מכים בה בכל האזור. לא יהיה לאיראנים נשק גרעיני – עם או בלי הסכם. את זה אמרתי גם לידידי ביידן". באיראן מיהרו להגיב על האשמת נתניהו. דובר משרד החוץ האיראני, סעיד חאטיזבדה, אמר כי "האשמות נתניהו אינן מדויקות. ביטחון המפרץ הפרסי חשוב עבור טהראן".

האזינו לריאיון המלא עם רה"מ נתניהו בכאן רשת ב

בתגובה לשאלה למה למרות מספר החיסונים הגדול שהגיע לישראל, התמותה מקורונה עדיין גבוהה מאוד, הוא השיב: "תשאל את הששות והפקות, את הפקה פקה. תשאל את כל האנשים שאמרו שזה כלום, שזה שפעת. אין שום סיבה שמישהו ימות, הבאתי מיליוני חיסונים". 

בנוגע לדברים שאמר נתניהו על יפעת שאשא ביטון, הגיב בני בגין (תקווה חדשה): "זה נאום הצ'חצ'חים החדש, רק שהפעם זה מגיע מכיוון הליכוד". בגין אמר את הדברים בשיחה שקיים עם דיירי הבית בנורדיה של מגדלי הים התיכון: "צריך להחזיר את מדינת ישראל לפסים אחרי שבנימין נתניהו הוריד אותה מהפסים. נתניהו מוכן לעשות כמעט הכל כדי לאפשר רוב בכנסת שיציל אותו מהמשפט שלו".

נתניהו התייחס גם למשפטו ושלל את הטענות שהוא מנסה לעכב את הדיונים: "אנחנו לא מבקשים דחיות, אלא רק את מה שמקובל בחוק. אלו תיקים תפורים שמתפוררים לנגד עינינו, וגם מזה נצא יפה מאוד". 

אתמול הכריז ראש הממשלה על מתווה עקרוני להארכת שנת הלימודים גם בחודש יולי והוסיף שבימים הקרובים תהיה פתיחה של מערכת החינוך גם לתלמידי ז'-י'. "אנחנו דנים בהקדמת החזרה של תלמידי החטיבות ליום רביעי, יש גם שיקולים שאומרים לחכות עד ליום ראשון שלאחר מכן", הוא הסביר לאריה גולן. "אנחנו נאריך באופן התנדבותי את הלימודים גם בחודש יולי, יש לנו את הכסף לעשות את זה, אנחנו הכלכלה כמעט הכי חזקה בעולם לפי דירוג האשראי ומצב השקל". 

"מנכ"לי פייזר ומודרנה אומרים שלולא ההתערבות שלי – לא היינו מקבלים את החיסונים"

נתניהו התייחס גם לביקורת המפנית כלפיו בנושא מבצע החיסונים, לפיה הוא ייחס את הצלחת המבצע לעצמו בלבד. "עשיתי יותר מ-30 טלפונים למנכ"לי פייזר ומודרנה", הוא ציין. "אני מדבר איתם כמעט כל יום והם אומרים חד משמעית שלולא ההתערבות שלי לא היינו מקבלים את החיסונים. ברור שיש לנו גם מערכת בריאות יוצאת מן הכלל כדי לחלק את זה, והם עושים עבודה פנטסטית בקופות, אבל אם לא הייתי מביא את החיסונים – זה לא היה עוזר". 

על ההחלטה להעביר חיסונים לכמה מדינות בתמורה לתמיכה מדינית, שפורסמה בכאן חדשות, אמר ראש הממשלה: "נתנו 30-25 אלף חיסונים, אפילו פחות, ואני גאה בזה. זה לא על חשבון אזרחי ישראל, זה לא מהווה אפילו שעה של חלוקה. יש לנו מיליוני חיסונים, די והותר לכל אזרח, אפילו חיסון אחד לא נגרע, זה סתם עוד נה נה נה". 

לגבי יריביו במערכת הפוליטית, נתניהו ציין: "סער אמר שהוא הולך עם לפיד, ולפיד חייב ללכת עם העבודה ומרצ – אין להם דרך אחרת. גם בנט קשר את עצמו ללפיד בהסכם עודפים". 

מימינה נמסר בתגובה לדברי ראש הממשלה: "מדינת ישראל נמצאת בכאוס בגלל היעדר מנהיגות. הגיע הזמן לומר תודה לנתניהו על תרומתו הנכבדת ולהעביר את המושכות לנפתלי בנט, המנהיג היחיד שיוכל לחלץ את ישראל מהכאוס".

מתקווה חדשה נמסר: "עצוב לשמוע ראש ממשלה בעל זכויות עבר גדולות מתבטא תחת לחץ והיסטריה. נתניהו בלחץ לאחר שאיבד לחלוטין את אמון הציבור וכשל כשלון חרוץ בקורונה, רץ עכשיו מאולפן לאולפן משקר ומסית. כל הציבור יודע שנתניהו מומחה בלקיחת קרדיט לא לו ובגלגול אחריות תוך הכפשה ושקרים על אחרים. ב-23 במארס הציבור הישראלי יחליף אותו בגדעון סער"