הזפת בחוף בישראל
צילום: אי-פי

אסון הזפת: 35 כלי שיט חשודים, 12 מהם נשללו

בכיר במשרד להגנת הסביבה הבהיר כי לא הייתה התרעה לפני שהתגלה הזיהום. השרה גמליאל אמרה כי גם אם היו כל גורמי הניטור הקיימים בים, 80% מהזפת היו מגיעים לחופים
מיכל וסרמן
01 במרץ 2021
16:31

מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, רני עמיר, אמר היום (שני) כי המספר הכולל של כלי השיט, החשודים בגרימת זיהום הזפת בחופי ישראל עומד על 35. עמיר ציין כי נשללה מעורבותם של 12 מהם. הוא הבהיר כי לא הייתה התרעה לפני שהתגלה הזיהום. השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל אמרה כי בתרחיש מהסוג הזה, גם אם היו כל גורמי הניטור הקיימים בים, 80% מהזפת היו מגיעים לחופים.

אתמול הצביעו חוקרי מודיעין ימי ששוחחו עם כאן חדשות על ארבע אוניות ששטו סמוך לכתם הנפט בשעות הצוהריים של 11 בפברואר – התאריך שבו ככל הנראה אירעה הדליפה. אנליסטית ספינות במגזין "לויד'ס ליסט" אמרה לכאן חדשות כי הדלק שנשפך לחוף דווח כדלק בונקר. "יהיה קל מאוד לאתר את כלי השיט מכיוון שלא כל הדלקים דומים", אמרה. עם זאת, בניגוד להערכה של חוקרים מהאוניברסיטה העברית לפיה מקורה של הזפת בנפט גולמי, ארבע האוניות שעלו בחקירה אינן מכליות נפט.

ארבע האוניות הן אוניית המטען PACOBA הנושאת דגל פורטוגל, אוניית הצובר ISA – המפליגה בדגל קפריסין, אוניות מכולות בשם MIA SUMMER המניפה דגל ליבריה ואוניית המשא GRANDE ELLADE הנושאת דגל איטליה.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסמו אמש פרטים חדשים על הבדיקה שבוצעה באונייה "הלן מינרבה" היוונית. בבדיקה השתתפו גם הרשויות הספרדיות, וזאת לבקשת המשרד להגנת הסביבה. עוד לפני שהגיעה ליוון עגנה האונייה בספרד ואז עלו הרשויות לבדיקה. שלשום הגיעו אליה אנשי המשרד להגנת הסביבה ואתמול בבוקר נוקתה מכל חשד.