נתניהו בהגעת המשלוח של פייזר לנתב"ג מבריסל, 10.01.
צילום: סיון פרג'

היועמ"ש: ראוי שהעברת החיסונים תובא לממשלה

בעמדה שנוסחה על ידי מנדלבליט, שפרטיה הגיעו לידי כאן חדשות, נכתב: בהליך העברת החיסונים למדינות בעולם נפלו לכאורה מספר פגמים - לא התקבלה הסכמה מראש של חברת מודרנה או התייעצות עם משרד החוץ וההעברות לא אושרו בידי החשב • עוד נחשף: כ-21 אלף מנות חיסון שכבר עברו למדינות זרות ועוד 25 אלף מנות חיסון שהיו אמורות לעבור מוקפאות בשלב זה • ראש המל"ל צפוי להשיב למנדלבליט כי לא עלה בדעתו שיש לקבל אישור משפטי
גילי כהן ותמר אלמוג
01 במרץ 2021
17:56
עודכן ב 20:22

חשיפת כאן חדשות | היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם היום (שני) את עמדתו בעניין העברת החיסונים למדינות בעולם תמורת הטבות דיפלומטיות, שנחשפה בכאן חדשות, והבהיר כי ראוי שהנושא יובא לדיון בממשלה או בקבינט. מנדלבליט אמר כי הטיפול בהעברת החיסונים צריך להיעשות בליווי משפטי מלא וטען כי אין טרם הגיע לידיו מידע על התוכנית, על מטרותיה ועל התמורות כפי שהובטח לו. בעמדתו כתב היועץ כי לא התקבלה הסכמה מראש של חברת מודרנה וכי העברות החיסונים לא אושרו בידי החשב הרלוונטי - כנדרש לפי חוק נכסי מדינה. 

בחדשות הערב בכאן 11 דווח הערב כי ראש המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) מאיר בן שבת צפוי להשיב למנדלבליט כי לא עלה בדעתו שהמהלך מצריך אישור משפטי. היועץ המשפטי לממשלה ציין בפנייתו כי חלק מהחיסונים כבר הועברו למדינות שונות. בכאן חדשות נחשף כי בין היתר מדובר ב-5,000 חיסונים לצ'כיה, הונדורס וגואטמלה, 2,000 חיסונים לרואנדה, ועוד כ-5,000 לרשות הפלסטינית.

במל"ל צפויים לטעון כי הם העבירו את רשימת המדינות למשרד החוץ ב-14 בפברואר - שבוע לפני משלוח החיסונים הראשון וכי לא קיבלו התייחסויות בנושא ממשרד החוץ. עם זאת, פנייה זה נעשתה כבר אחרי שהקשר עם המדינות בוצע, תואמו משלוחים וטיסות וכל זה באמצעות המל"ל. רשימת המדינות גובשה גם בעקבות פניות שהגיעו למוסד, להעברת חיסונים למדינות בעולם.

לפי המידע שמופיע, כ-21 אלף מנות חיסון כבר עברו למדינות זרות, ועוד 25 אלף מנות חיסון שהיו אמורות לעבור - מוקפאות בשלב זה. בנוסף צויין כי התכנית גובשה ובוצעה ללא ליווי של יועץ משפטי, "שאם היה נעשה היה מאפשר למנוע את הפגמים לכאורה שצויינו לעיל".

כפי שנחשף לראשונה בכאן חדשות, בשבוע שעבר פנה מנדלבליט לראש המל"ל מאיר בן שבת כדי לקבל הסברים על תוכנית חלוקת החיסונים למדינות בעולם. הוחלט כי ישראל מקפיאה לעת עתה את המשך חלוקת החיסונים ליותר מ-19 מדינות, בד בבד להמשך דיונים בנושא.

שר הביטחון ויו"ר כחול-לבן בני גנץ הוא שדרש מראש הממשלה בנימין נתניהו לעצור את העברת החיסונים ולכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא. לאחר ההחלטה על הקפאת ההליך אמר גנץ: "המהלך של נתניהו נעשה באופן לא דמוקרטי, תוך עקיפת הנהלים. אם יש סיבה להעברת חיסונים למדינות שונות על חשבון אזרחי ישראל- זה יוחלט אך ורק בפורומים המתאימים. קבלת ההחלטות במחשכים, מעלה חשש לפגיעה ביחסי החוץ ובביטחון המדינה".

• חיסונים תמורת מתנות דיפלומטיות: פייר, מרגש, רק חבל שנתניהו לא שאל אף אחד בדרך | הזווית

במקביל סירבו במשרד המשפטים להתייחס לנושא חלוקת החיסונים, ומלשכת ראש הממשלה נמסר כי ראש המל"ל ביקש מהיועץ חוות דעת משפטית לאחר מעבר החיסונים הראשון להונדורס. לדברי משרד ראש הממשלה, "לא נגרע חיסון אחד מאזרחי ישראל, והכמות למדינות היא סמלית בלבד ובונה שם טוב למדינת ישראל בעולם".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי התייחס לסוגיית החיסונים בריאיון לירון דקל בתוכנית השבוע בכאן 11 ואמר: "מספר החיסונים שעמדנו להוציא לכמה ארצות הוא לא גדול, ולא היה משפיע על חיסון הישראלים".