פיצוץ הספינה במפרץ עומאן
צילום: אי-פי

גנץ על פיגוע הספינה: ניסיון של איראן לשפר עמדה במו"מ על הסכם הגרעין

שר הביטחון שיגר מסר לאיראן - "אף אחד לא יחצה גבולות" • בתום סיור באוגדת עזה מסר: "למרות השקט היחסי - החמאס והג'יהאד מנסים להתעצם, אנחנו נמצאים בהיערכות לקראת חודשי הקיץ" • עוד הדגיש: "אם במקום לפתח רקטות החמאס היה מחזיר את השבויים והנעדרים הישראלים, היינו יכולים לשפר את אורח חייהם של תושבי הרצועה"
איציק זוארץ ורועי שרון
02 במרץ 2021
15:58
עודכן ב 16:08

שר הביטחון בני גנץ התייחס היום (שלישי) לפיגוע הנקמה האיראני במפרץ עומאן ואמר כי זה אחד מהניסיונות של השלטון בטהראן לשפר את עמדת המיקוח שלו במשא ומתן על הסכם הגרעין. "הרבה פעמים לא יודעים מה ישראל עושה, אבל אני מבטיח שאף אחד לא יחצה גבולות", אמר גנץ במהלך סיור בפיקוד דרום והדגיש: "אנחנו נמשיך לפעול מול כל איום, ביחד עם השותפות החדשות והישנות ובראשן ארצות הברית, כדי שאיראן לא תוכל לפתח יכולת גרעינית".

שר הביטחון ביקר היום גם באוגדת עזה יחד עם סגן הרמטכ"ל אלוף אייל זמיר, מפקד פיקוד דרום אלוף הרצי הלוי ומפקד אוגדת עזה תא"ל נמרוד אלוני. בתום הסיור אמר: "למרות השקט היחסי, ארגוני הטרור מנסים להתעצם ואנחנו נמצאים בהיערכות לקראת חודשי הקיץ. מדינת ישראל פועלת בנחישות מול החמאס והג'יהאד כל הזמן". 

גנץ בגזרת עזה:"למרות השקט היחסי, ארגוני הטרור מנסים להתעצם - אנו נערכים לקראת הקיץ"

במעמד זה העביר גנץ מסר: "לעזה יש גם הזדמנות. אם במקום לפתח רקטות החמאס היה מחזיר את השבויים והנעדרים הישראלים, היינו יכולים להרחיב את המסחר והכלכלה ולשנות את אורח החיים של תושבי הרצועה, שבסופו של דבר משמשים כלי בידי ארגוני הטרור. כרם שלום, לדוגמא, מעביר סחורה בכל הרמות לרצועת עזה - והוא יכול וצריך להפוך לגשר לפיתוח הכלכלה העזתית".

בתוך כך, השר גנץ אמר כי ישראל פועלת כדי להקים ברית ביטחונית אזורית עם מדינות במפרץ, שלהן גישה זהה לאיראן כמו הגישה הישראלית. על המגעים להקמת הברית דווח הבוקר בכאן רשת ב. "אני לא חושב שזאת תהיה ברית הגנה, אבל יש לנו עניין ליצור מעין ברית ביטחונית איזורית", אמר שר הביטחון לסוכנות הידיעות רויטרס.

אמש אמר ראש הממשלה נתניהו בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי איראן היא האויב הגדול ביותר של ישראל וכי הוא נחוש לבלום אותה. "אנו מכים בה בכל האזור", אמר נתניהו והוסיף כי "לא יהיה לאיראנים נשק גרעיני – עם או בלי הסכם. את זה אמרתי גם לידידי ביידן".

האזינו לריאיון עם ראש הממשלה בכאן רשת ב

לאחר הריאיון, הכחישה איראן את אמירות רה"מ כי פגעה באוניה בבעלות ישראלית במפרץ הפרסי. דובר משרד החוץ בטהראן אמר כי ההאשמות לפיהן הפיצוץ היה פעולה של איראן אינן נכונות. לדבריו, ביטחון המפרץ הפרסי חשוב עבור טהראן. 

ביום חמישי האחרון אירע הפיצוץ בספינה שבבעלותו של איש העסקים רמי אונגר, המקורב לראש המוסד יוסי כהן. מדובר בספינה "הליוס ריי" השייכת לחברת "ריי ספנות" - חברה בריטית בבעלות אונגר הישראלי, יבואן כלי רכב ואיש עסקים.