תמיר ידעי
צילום: יוסי זלינגר, פלאש 90

פרסום ראשון | אלוף פיקוד מרכז על צווים מנהליים: הסמכויות הנתונת בידי - באזור של סטאלין

תמיר ידעי הוקלט בכנס בנושא נוער הגבעות מתבטא בנוגע לסמכותו לעצור אנשים לתקופות ממושכות ללא משפט: "זו לא מדינה נורמלית". עוד אמר ידעי: "מותו של אהוביה סנדק - כישלון של כולנו" • דובר צה"ל: הדברים הוצאו מהקשרם, מצרים על בחירת מילים לא טובה
כרמל דנגור
02 במרץ 2021
20:15
עודכן ב 23:23

פרסום ראשון: התבטאות חריגה של מפקד פיקוד מרכז אלוף תמיר ידעי, שתיאר את הסמכויות הנתונות בידיו לחתום על צווים מנהליים להרחקת נערי גבעות משטחי יהודה ושומרון: "כוח באזור של סטאלין". בכינוס שנערך הבוקר בנושא נוער הגבעות, ושהקלטות ממנו פורסמו לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 נשמע ידעי אומר - "הסמכויות הנתונת בידי - באזור של סטאלין. זו לא מדינה נורמלית".

"מקרים כמו אהוביה סנדק ז"ל, זה כישלון של כולנו", המשיך ידעי. "אני מתוקף תפקידי מפעם לפעם, משבוע לשבוע, חותם על הצווים (צווים מנהליים - צווי הרחקה מהשטחים לפעילי ימין קיצוני). בגדול, אני חותם על תעודת הגמר נכשל של כל המערכת. בסוף, לו היינו מצליחים בתפקידנו, לא היו מגיעים אליי. הסמכויות והכוח שנתון, או שנתנו בידי, הוא באזור של סטאלין. זה לא מדינה נורמלית".

ידעי אמר שהוא חתום על צווים מנהליים המרחיקים נערי גבעות משטחי יהודה ושומרון כל שבוע, ושכל צו שכזה הוא כישלון של המערכת.

מדובר צה"ל נמסר: "הדברים, שנאמרו במפגש סגור של הגורמים הפועלים בנושא נוער הגבעות, מובאים בצורה חלקית והוצאו מהקשרם. הכנס עסק בחשיבות העבודה המשותפת בין כל הגופים לטובת רווחת כל תושבי הגזרה. האלוף ציין כי על אף שיש חשיבות לצווים ולפעילות בפן האכיפתי במקרים בהם נדרש לפעול, יש לפעול לצד זאת באמצעים נוספים (חינוכיים ועוד) בשיתוף פעולה של כלל הגופים הרלוונטיים בטיפול בחלק מהמקרים. בחירת המילים באשר למטאפורה יכולה הייתה להעשות טוב יותר ואנו מצרים על כך".

בשבוע שעבר נפגשו ידעי וראש המנהל האזרחי תת-אלוף פארס עטילה באופן נדיר עם נערי גבעות. המפגש התקיים במאחז "מעוז אסתר" שבבנימין, בו התגורר אהוביה סנדק. במפגש נכחו גם ראש מועצת בנימין ישראל גנץ וגורמים נוספים.

בחודש שעבר פורסם כי האלוף ידעי קיים שיחה עם תושבים ורבנים מאזור בנימין, כשהקו המוביל בשיחה היה בנוער הגבעות צריך לטפל קודם כל בחינוך ולא בצווי מעצר או הרחקה. בהקלטות מהשיחה שהגיעו לידי כאן חדשות ושודרו ב"חדשות הערב" בכאן 11, נשמע האלוף ידעי אומר כי איש לא התנדב להכניס את היד לתפוח הלוהט של נוער הגבעות: "בקצה אנחנו, אחד, הוצאנו אותם מחוץ למערכת, והדבר השני זה ששמנו את גורמי האכיפה לבד מולם".