-

מוצרי החלב בישראל יקרים יותר מבאירופה או בארה"ב - למה?

מה שנראה במבט ראשון כמו עוד סיפור של "המילקי בברלין" הוא בעצם סיפור הרבה יותר מורכב. בסיפור הזה יש המון שחקנים, המון אינטרסים, המון פוליטיקה, והמון כסף - שלנו | בשביל החלב
שאול אמסטרדמסקי
03 במרץ 2021
15:37
עודכן ב 27 מרץ 07:08

הנה עובדה: מוצרי החלב בישראל יקרים יותר מבמדינות אירופה או בארצות הברית. השאלה היא רק - למה? ומה שנראה במבט ראשון כמו עוד סיפור של "המילקי בברלין" הוא בעצם סיפור הרבה יותר מורכב. בסיפור הזה יש המון שחקנים, המון אינטרסים, המון פוליטיקה, והמון כסף. הכסף שלנו.

בחודשים האחרונים יצאנו למסע בשביל החלב. החלטנו לפרק את התעלומה הזו לשלושה חלקים - החלקים של שרשרת ייצור החלב. בפרק הראשון ביקרנו את החוליה הראשונה - הרפתנים. ניסינו להבין מהם מה היה קורה אם השיטה שבה מייצרים חלב בישראל היתה משתנה. לא שיטת החליבה, אלא השיטה הכלכלית.

גילינו שמבחינת הרפתנים - המחיר שאנחנו משלמים על החלב ומוצריו בישראל הוא מחיר הציונות. מחיר הישיבה על הגבולות, מחיר הרפתות הקטנות שתומכות כלכלית במשפחות ביישובים בפריפריה, מחיר הפערים העדתיים, מחיר ההיסטוריה הישראלית.

פרק 1: למה החלב בישראל כל כך יקר?

ממשיכים במסע בשביל החלב ומגיעים למחלבות הגדולות. בישראל יש לא מעט מחלבות, אבל שלוש מהן - תנובה, שטראוס וטרה - מחזיקות ברוב השוק הזה. מתוכן, מחלבה אחת - תנובה - קונה לבדה 60% מכל החלב שהרפתות בישראל מייצרות. עם כוח שוק כל כך גדול, לתנובה יש אפשרות, לפחות תיאורטית, להשפיע על מחיר מוצרי החלב.

ב-2011, כשפרצה מחאת הקוטג', ראינו שהאפשרות הזו לא רק תיאורטית. מאז, אגב, המחלבות למדו את הלקח, והן נזהרות מאוד בהעלאת מחירים. אבל כשהשוק הזה תחרותי באופן מוגבל, עד מתי אפקט מחאת הקוטג' יחזיק מעמד?

פרק 2: קופון של מיליארדים ותחרות בכאילו

החוליה השלישית במסע בשביל החלב הוא רשתות המזון, השלב האחרון לפני שהמוצר מגיע לצרכן. זהו גם החלק היחיד בשרשרת הזו שאינו מפוקח על ידי המדינה. מה החלק שלהן במחירי החלב הגבוהים בישראל?

ברשתות מודים שכשאין תחרות בין הרשתות המחירים עולים. עם זאת, לטענתם, המחיר הגבוה לא תלוי בהם אלא במיסוי ובמחיר שהמוצרים נמכרים להן, ואומרים: "עובדתית, עלויות הייצור פה הן יותר יקרות מאירופה. נתוני הפתיחה הם לא אותם נתונים". כמו אצל היצרניות, המחאה החברתית של 2011 גרמה לשינוי יסודי והביאה את מותג החלב הפרטי שמוזיל את המחיר. האם מה שהביא להורדת מחירים נוספת זו מחאה חוזרת?

פרק 3: האם הסופרים אחראים למחירי החלב?