ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אלוף פקמ"ז לשעבר: מעצרים מנהליים - פגום מבחינת הדמוקרטיה

ניצן אלון על הקלטת האלוף הנוכחי שנחשפו בכאן חדשות: המצב מייצר כוח חריג
כרמל דנגור
03 במרץ 2021
10:41

אלוף פיקוד המרכז וראש אגף המבצעים לשעבר ניצן אלון הגיב הבוקר (רביעי) להקלטה שפורסמה אתמול בחדשות הערב, שבה נשמע אלוף פיקוד המרכז הנוכחי, האלוף תמיר ידעי, אומר על הסמכות לבצע מעצרים מנהליים כי מדובר ב"סמכויות באזור של סטאלין". בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב אמר אלון כי "המצב מייצר כוח חריג, זה פגום מבחינת הדמוקרטיה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

"התפקיד של האלוף נותן לו סמכויות שבדרך כלל אין במדינה דמוקרטית, אין הפרדת רשויות", אמר אלון. "המצב הזה מייצר באמת כוח חריג מאוד ופגום מבחינת דמוקרטיה. צריך לזכור שהאלוף מוציא עשרות אחדות של צווים בשנה נגד פעילי ימין קיצוני, ומאות צווים נגד פלסטינים המעורבים בטרור".

הדברים של ידעי שפורסמו אתמול בחדשות הערב נאמרו בכנס סגור שעסק בנוער הגבעות. האלוף התייחס לצווים המנהליים - הצווים המרחיקים פעילי ימין קיצוני משטחי יהודה ושומרון לתקופה של כמה חודשים או יותר, ואמר: "אני מתוקף תפקידי מפעם לפעם, משבוע לשבוע, חותם על הצווים. בגדול אני חותם על תעודת הגמר נכשל של כל המערכת".

"בסוף, לו היינו מצליחים בתפקידנו, לא היו מגיעים אליי", המשיך ידעי. "הסמכויות והכוח שנתון, או שנתנו בידי, הוא באזור של סטאלין. זה לא מדינה נורמלית".