ארכיון
צילום: תומר נויברג, נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

סקר כאן חדשות: רע"מ עוברת לראשונה, מרצ שוב בחוץ

לפיד מתחזק ל-20 מנדטים, סער נחלש לאורך זמן • מסתמנת עלייה בשיעור ההצבעה במגזר הערבי • וגם: רק ביבי או רק לא ביבי? כל הנתונים
מיכאל שמש ויערה שפירא
04 במרץ 2021
20:28

ראש הממשלה בנימין נתניהו תלוי במפלגת רע"מ ובמנסור עבאס לצורך השגת 61 מנדטים - כך עולה מנתוני סקר כאן חדשות שמתפרסמים הערב (חמישי) בכאן 11. עוד מנתוני הסקר: מרצ שוב לא עוברת את אחוז החסימה, יש עתיד ויאיר לפיד מתחזקת.

על פי הסקר, אם הבחירות היו נערכות היום הליכוד היה זוכה ל-29 מנדטים (כמו בסקר הקודם), יש עתיד מתחזקת ל-20 מנדטים (18 בסקר הקודם), תקווה חדשה עם 12 מנדטים (13 בסקר הקודם), ימינה עם 11 (כמו בסקר הקודם), הרשימה המשותפת עם 8 מנדטים (9 בסקר הקודם), ש"ס, ישראל ביתנו ויהדות התורה עם 7 מנדטים, העבודה עם 6 מנדטים (כמו בסקר הקודם), כחול לבן עם 5 מנדטים (4 בסקר הקודם), העבודה נשארת עם 6 מנדטים, הציונות הדתית נשארת עם 4 מנדטים, ורע"מ עוברת לראשונה את אחוז החסימה, עם 4 מנדטים.

מרצ נמצאת בסקר ממש על סף אחוז החסימה, עם 3%, והמפלגה הכלכלית של ירון זליכה עומדת על 1.7%, לעומת 2.2% בסקר הקודם.

הסקר נערך בשילוב של דגימה טלפונית גדולה יותר. עוד עולה מהנתונים כי חל שינוי לאורך זמן באחוז ההצבעה המתוכנן של המגזר הערבי – עולה לכיוון ה-60% (עדיין נמוך יותר מהבחירות הקודמות שהיוו שיא, אך דומה לבחירות בספטמבר 2019).

גוש תומכי נתניהו, על פי הנתונים, נחלש ועומד על 47 מנדטים בלבד. גוש מתנגדי נתניהו עומד על 58 מנדטים. אבל, וזה הנתון הדרמטי של הסקר - גם להם אין 61 חברי כנסת כדי לבנות גוש חוסם לנתניהו.

שאלת הבחירות היא - שוב - רק ביבי או רק לא ביבי?

כיוון שהבחירות שוב סובבות במידה רבה סביב שאלת "כן או לא נתניהו" - שאלה נוספת שנשאלו הנסקרים היא מה דעתם ביחס לאפשרות שנתניהו יישאר ראש הממשלה אחרי הבחירות.

45% מהנשאלים אמרו שהם בעד נתניהו בראשות הממשלה גם אחרי הבחירות. מתוכם, 21% השיבו שבעיניהם הוא היחיד שיכול לכהן בתפקיד – כלומר תמיכה קשיחה מאוד, או מצביעי ליכוד בפוטנציה. 8% מקווים שיהיה ראש ממשלה, ועוד 16% חושבים שזה בסדר אם יכהן בתפקיד – אולי, נאמר – מצביעי גוש נתניהו הפוטנציאליים.

בצד השני של המפה – 22% מהנשאלים השיבו שזה יהיה אסון אם נתניהו יהיה שוב ראש ממשלה - כלומר, מצביעים קשיחים למפלגות "רק לא ביבי", מספר דומה למספר המצביעים הקשיחים של "רק ביבי". 13% ממש לא רוצים שהוא יהיה ראש הממשלה, ועוד 20% השיבו כי עדיף בעיניהם שלא יהיה ראש הממשלה – ובקבוצה זו יש כנראה גם מצביעי ימין, למשל מצביעי גדעון סער.

לסיכום - בסך הכול 55% מהנשאלים מתנגדים לנתניהו בראשות הממשלה. כלומר - שיעור המתנגדים לנתניהו בתפקיד ראש ממשלה גדול בכמעט רבע משיעור התומכים בו.