בית קפה בראש פינה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

יומיים לפני: עדיין אין מתווה מאושר לפעימה השלישית

משרד הבריאות הגיע להסכמות עדכניות, אך לא סופיות, על מתווה התוו הסגול והתו הירוק לפתיחת המסעדות ואירועי התרבות והספורט. נבחנת אפשרות לערוך בדיקות מהירות בכניסה לעסקים כדי להכניס ילדים • מנכ"ל איגוד הברים והמסעדות, שי ברמן: עסקים רבים לא ייפתחו בשבוע הבא פשוט כי אין להם עובדים
דנה ירקצי
04 במרץ 2021
19:47
עודכן ב 09:50

לקראת הפתיחה במשק המתוכננת ביום ראשון, משרדי הבריאות והתיירות ובעלי העסקים הגיעו להסכמות עדכניות על מתווה התווים הסגול והירוק. ההסכמות צפויות להיות מאושרות היום (שישי). לפי המתווה המסתמן, חוץ מילדי חטיבות הביניים שיחזרו לכיתות, בתי הקפה והמסעדות, אולמות האירועים והכנסים והאטרקציות יחזרו לפעול. בתי המלון יוכלו לפתוח את חדרי האוכל, ובנוסף תהיה הקלה במגבלות ההתקהלות כך שנוכל להתכנס 20 איש בפנים ו-50 איש בחוץ בכל מקום.

המתווה המסתמן בענף המסעדנות: ישיבה בפנים ובחוץ לפי התווים הסגול והירוק

יתאפשר להכניס במסעדות 75% מהתפוסה בפנים במתכונת התו הירוק (למחוסנים ולמחלימים), ו-100 אנשים בחוץ במתכונת התו הסגול (לכלל הציבור תחת הגבלות משרד הבריאות). אולמות אירועים יוכלו לפעול במתכונת התו הירוק עד 50% תפוסה, ולא יותר מ-300 איש. עדיין אין הסכמה על הכנסת ילדים מתחת לגיל 16 שאינם מחוסנים למקומות שייפתחו, אך נבחנת אפשרות לאפשר לבעלי עסקים להזמין בדיקות מהירות כדי להכניס אליהם ילדים שייבדקו ויצאו שליליים לקורונה.

חדרי אוכל במלונות יפעלו גם הם במתכונת התו הירוק - עד 50% תפוסה ועד 300 איש. מגבלת ההתקהלות הכללית תהיה לא יותר מ-20 אנשים במבנה סגור ולא יותר מ-50 אנשים בחוץ.

מנכ"ל איגוד הברים והמסעדות, שי ברמן אמר הבוקר בכאן רשת ב כי "המתווה לא קל – לא נוכל למשל להגיע לתפוסה של 75% בפנים, אבל אנחנו רוצים להתחיל לעבוד, בעיקר רוצים לנסות להחזיר את העובדים".

גם אם המתווה המסתמן יאושר, ברמן ציין כי "מאות רבות של עסקים לא ייפתחו בשבוע הבא פשוט כי אין להם עובדים. לפי הערכות שעשינו יש מחסור של 50 אלף עובדים בתעשייה – אנשים מעדיפים להישאר בבית בחל"ת, אי אפשר לבוא אליהם בטענות".

 

המתווה המסתמן בתרבות ובספורט: הגדלת מספר הנכנסים

משרד התרבות והספורט ומשרד הבריאות סיכמו על מתווה שיגדיל את תפוסת הקהל באולמות התרבות ובמגרשי הספורט. על פי המתווה המסתמן, שכפוף לאישור הממשלה, במתחם המכיל יותר מעשרת אלפים מקומות יוכל להכניס קהל של עד 1,000 איש בחלל סגור ו-1,500 בחלל פתוח, ללא תלות באחוזי תפוסה.

בנוסף, הסיכום כולל היתר ״הופעות עמידה״, בסמוך למקום המסומן אליו הצרכן קנה את הכרטיס. עוד על פי המתווה, באולמות התרבות ובמגרשי הספורט תותר הגשה של אוכל למקומות הישיבה של הקהל על ידי מלצרים. למתחמי התרבות בהם הקהל יושב ליד שולחן אוכל, תינתן האפשרות לבחור בין המתווה הנ״ל לבין הצמדה למתווה התפוסה בגני האירועים.

1. אולמות בחלל סגור:

• באולם המכיל עד 10,000 מקומות - יוכלו להיכנס עד 75% מתפוסת המקום, עד למספר גג של 500 צופים.
• באולם שבו יותר מ-10,000 מקומות - יוכלו להיכנס עד 1,000 צופים.

2. אצטדיונים ומתחמי הופעות בחלל פתוח:

• במתחם המכיל עד 10,000 מקומות - יוכלו להיכנס עד 75% מתפוסת המקום, עד למספר גג של 750 צופים.
• במתחם המכיל מעל 10,000 מקומות - יוכלו להיכנס עד 1,500 צופים.

בענפי הכדורגל והכדורסל מתנגדים להגדלה המצומצמת של מספר האוהדים ביציעים. יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל ארז כלפון מסר: "ברור שאנחנו לא מרוצים. אנחנו עדיין מקווים שמשרד הבריאות יאשר את המתווה שלנו – של 30% מתפוסת היציע והאצטדיון". יו"ר מנהלת ליגת העל בכדורסל שמואל פרנקל צייץ אתמול: "נתניהו הצהיר היום שהקורונה מאחורינו אז למה הוחלט להכניס 1,000 צופים באולם של 11,000?".

עם זאת, בקבוצות הכדורסל, שכבר אימצו את המתווה הקודם של הכנסת 300 אוהדים, צפויים לאמץ גם את המתווה המורחב (1,000-500 איש). בקבוצות הכדורגל, שדחו את המתווה הקודם ולא מכניסות אוהדים, עשויים לדחות גם את המתווה הנוכחי (1,500-750 איש) בטענה לאי כדאיות כלכלית ולוגיסטית.