בית הדין בהאג, ארכיון
צילום: אי-פי

חקירת האג - נתניהו וגנץ למדינות באירופה: החקירה מוטה

גורמים בימין: נתניהו התרשל בנושא ודגל במדיניות של "שב ואל תעשה" • הדילמה של ישראל: לשתף פעולה עם החקירה או לא?
השבוע
05 במרץ 2021
21:19
עודכן ב 04:48

החקירה בהאג - ישראל פונה למדינות באירופה כדי שיסייעו: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון והמשפטים בני גנץ שוחחו בימים האחרונים עם בכירים באירופה כדי להעביר את המסר: החקירה מוטה, לנו יש מערכת משפטית שעומדת בפני עצמה. 

בתוך כך, גורמים בימין מותחים ביקורת על ההתנהלות של נתניהו, שלדבריהם דגל במדיניות של "שב ואל תעשה", והתרשל מול כל התהליכים שהובילו לפתיחה בחקירה. הגורמים הגדירו את האירוע כ"תאונה בהילוך איטי" וטענו כי "מדיניות הדחיינות של נתניהו, במקום לפעול כבר אז מול הפלסטינים כשהם התחילו את התהליך, זה מה שהוליד את הקטסטרופה הזאת".

במישור המשפטי, ישראל מתמודדת עם דילמה: מצד אחד יש לה תשובות טובות להעביר בנוגע לאירועים הנחקרים. לדוגמה, אירועים שיחקרו בנוגע לצוק איתן כבר נחקרו בישראל - ולפי עקרונות המשפט הבין לאומי אירועים שנחקרים בצורה אמיתית במדינה אינם צריכים להחקר על ידי גורם בין לאומי. יש טיעונים משפטיים נוספים בתחום המשפט הבין לאומי כדוגמת זכויות על השטח, הסכמים עם הפלסטינים ועוד.

מצד שני, מענה למכתב הצפוי של התובעת מהווה למעשה שיתוף פעולה עם בית הדין. אפשרות שתישקל היא להבהיר את המצב בדרך עקיפה, כדוגמת גורמים מדיניים אחרים או ארגונים פרטיים. בדילמה יצטרך הדרג המדיני להכריע.

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן ועקיבא נוביק