ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: דוד כהן, פלאש 90

למה נתניהו מתקשה לבצע את מה שהבטיח?

מה משותף לתוכנית המענקים, חאן אל-אחמר, שיקום רשות השידור ומיזם מחשב לכל ילד?
הכול פוליטי
07 במרץ 2021
12:00

בנימין נתניהו התייצב השבוע להצהרה מיוחדת והכריז ברוב רושם: "אנחנו מאריכים את שנת הלימודים". להצהרה הזו יש אפקט מוזר משהו. למרות הדגל ברקע, סמל המדינה, הפודיום והטון הסמכותי, חלק גדול מאוד בציבור פשוט לא מאמין שזה באמת יקרה. בין אם בגלל סוגיית המימון ובין אם בגלל חוסר שיתוף הפעולה של המורים.

ראש הממשלה הכריז, אבל יש ספק אם זה יקרה. ממש כמו לפני קצת יותר מחודש עם ההבטחות על המענקים. כן, נתניהו הכריז, אבל כרגע זה לא קורה. בגלל הכלכלנים / המשפטנים / מתנגדיו הפוליטיים - לא חשוב, תוכניות שנתניהו מנסה לקדם לא מתממשות.

זוכרים את ההסכם עם האו"ם להוצאת המהגרים מאפריקה שעליו הכריז ב-2018? ראש הממשלה הכריז ואז נבהל ולא קרה כלום. וההצהרה על שיקום רשות השידור מאוקטובר 2016? לא שוקמה. גם בקדנציה הראשונה שלו, בשנות ה-90, נתניהו הכריז על מיזם שאפתני – מחשב לכל ילד. מאז ועד היום, 25 שנה, חולקו 100 אלף מחשבים. רק בחצי השנה האחרונה, במעבר ללימודים בזום, משרד החינוך חילק 150 אלף מחשבים לילדים שאין להם מחשב.

פעם, מזמן, זה לא היה ככה. אריאל שרון הכריז על ההתנתקות ועל חומת מגן - וביצע. פרס ושמיר הכריזו על תוכנית החילוץ הכלכלית - וביצעו. בגין ביצע את שיקום השכונות. כולם נתקלו באתגרי ענק בדרך וביצעו.

אצל נתניהו תמיד יש משהו. תמיד לכאורה מישהו מפריע לו. ב-2009 זה היה אהוד ברק שמנע ממנו לבנות בהתנחלויות. ב-2013 יאיר לפיד וציפי לבני הפריעו לו לעבוד, ב-2015 כחלון מנע ממנו לעשות רפורמות במערכת המשפט, וממש עכשיו בני גנץ ויפעת שאשא ביטון הפריעו לו לנצח את הקורונה. שלא לדבר על חאן אל-אחמר, הפינוי שנתניהו לא מצליח להוציא לפועל לכאורה בגלל בית הדין בהאג. או על כל המהלכים התקועים לכאורה בגלל בית המשפט.

אבל אולי האמת היא אחרת. אולי נתניהו באמת טוב מאוד בלהיבחר, אבל לא כל כך טוב בלקבל החלטות קשות - ועוד פחות טוב בלבצע אותן.