-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מהיום: בכל שכבות הגיל חוזרים ללימודים. טוב, בערך

כ-450 אלף תלמידי ז'-י' יוצאים הבוקר מהזום - לשעתיים, ולפחות משבועיים בגלל חופשת פסח • בשביל מה תלמידי י"א-י"ב התחסנו בכלל? | הזווית
הזווית
07 במרץ 2021
07:58

מערכת החינוך נפתחת השנה בפעם התשיעית, אבל למרות החיסונים, הזום עדיין כאן. כ-450 אלף תלמידי חטיבות הביניים וכיתות י', בערים ירוקות, צהובות וכתומות בהירות, יחזרו מהבוקר (ראשון) לכיתות. בפעם הראשונה מאז דצמבר - בכל שכבות הגיל יניחו רגע לזום וישובו למוסדות החינוך. אבל לא בדיוק.

לסגור ולפתוח מחדש: מערכת החינוך חייבת שיקום | דעה

כרגע, הלימודים בכיתות ז'-י' יהיו בקבוצות של עד 20 תלמידים – לפחות יומיים בשבוע. לתלמיד מותר לעבור בין שתי קבוצות ולמורה בין ארבע קבוצות. ההגבלה הזאת יוצרת מצב שבכמה בתי ספר יחזרו ללמוד רק שעתיים בכל פעם. כל זה קורה פחות משבועיים לפני שהתלמידים יוצאים לחופשת פסח.

"בסוף זה יתפוצץ": התלמידים הנשכחים של שנת הקורונה

"כמעט כל שיעור אני מסיימת בבכי בגלל הייאוש": מורים, מנהלים, אנשי חינוך וגורמי רפואה התריעו כבר במשך חודשים - הקורונה הנפשית של בני הנוער כבר פה - והיא הולכת להסתיים באסון. התלמידים, ובפרט תלמידי החטיבה שלא ראו את בית הספר רוב השנה, ממשיכים להעלות מצוקות נפשיות, חברתיות ולימודיות קשות בזמן שהממשלה התעלמה מהם.

דנה, תלמידה בכיתה י' בתיכון במרכז הארץ, חוותה אירוע טראומתי במיוחד בחופש הגדול האחרון. חבר שלה לכיתה שם קץ לחייו, והיא מתקשה להתמודד. "בגלל שאני לא רואה אף אחד לא מרגיש לי שמשהו השתנה", היא מתארת. "בגלל זה אני לא מצליחה לעכל את מה שקרה, הייתי רגילה לראות אותו כל הזמן". 

"פתאום אנחנו מחזיקים משפחות": השנה שהתהפכה על בני הנוער

"איזה כיף, הלימודים חוזרים מלא גם בכיתות ט'-י'", מצייץ אתמול ראש עיריית גבעתיים רן קוניק. ואז הוא מבהיר: "אז כבר אמרנו שלא ממש. וזה בסדר שעדיין לא, רק חבל שלא מספרים להורים. יש מספר מוגבל של קפסולות לתלמידים ולמורים, שרובם גם מלמדים את כיתות י"א-י"ב - שבעדיפות על פני ילדי ט'-י'. שורה תחתונה, עבורם הלמידה בבית הספר תהיה גג יומיים בשבוע".

למה יצאו במבצע חיסונים לתלמידי י"א-י"ב - אם במתווה אין שום התייחסות לכך?

עוד עניין לא ברור: למה יצאו במבצע חיסונים לתלמידי כיתות י"א-י"ב, אם במתווה הנוכחי אין שום התייחסות או הקלה למי שמחוסן. כך למשל, בתיכון מדרשת אמית במודיעין, שם כל תלמידות כיתות י"א-י"ב מחוסנות, וגם כל אנשי הצוות - הם עדיין מחוייבים ללמידה בקפסולות. משמע: רק שני שיעורים בשבוע בכיתה. את שאר המקצועות עליהם ייבחנו בבגרות - הם ייאלצו להמשיך ללמוד בזום.

את הכעס והביקורות מפנים בני ובנות הנוער להתנהלות הממשלה ומשרד החינוך מתחילת המשבר. "יש נתק בין משרד החינוך לתלמידים", אומרת שיר אחדות. "הלמידה בזום לא עובדת". אחדות הביעה חשש שבגלל ההתנהלות השנה יסתכלו על תלמידי שנת הקורונה בתור "חפיפניקים". "כדי להצליח אנחנו צריכים עזרה בבית, ומי שאין לו משמעת עצמית לא יצליח. הזום מתסכל את המורה ואת התלמידים. המורים מתקדמים בחומר ובסוף המצב הוא שאנחנו לא יודעים כלום", היא אומרת.

ואיך משנים את המצב? חושבים על פוליטיקה. לנערים, שעברו כמעט את כל השלבים של מערכת החינוך הישראלית וחוו את כל תחלואיה, יש שאיפות. "אני רוצה להיות שר החינוך, אחרי הסגרים יש לי רצון להיות פוליטיקאי", אומר עדי איקו בביטחון. "משרד החינוך מפיל את אי-ההצלחה שלו לאורך השנים על הקורונה", הוסיפה שיר בזק. "חוסר הקדמה של משרד החינוך התפוצצה לו בפנים", סיכמה שיר אחדות.

נראה שהתפרצות המגפה הוציאה לאור את כל הבעיות של החברה שלנו – ובמיוחד את החולשה של מערכת החינוך, שכבר לא באמת מצליחה לתת ידע, השכלה והיום גם לא מיומנויות חברתיות. למרות החיסונים וההבטחות, כנראה שגם שנת 2021 לא תהיה מוצלחת יותר מ-2020. נקווה שלא גרועה יותר.