תומכי חמאס ותומכי פת"ח ברמאללה
צילומים: נאסר אישתאייה ועיסם רימאווי, פלאש 90

עסקת פת"ח-חמאס: ממשלה פריטטית אחרי הבחירות

שבועיים לתחילת הגשת רשימות המועמדים בבחירות לפרלמנט הפלסטיני | תמונת מצב
גל ברגר, פרשנות
07 במרץ 2021
05:52

שבועיים לתחילת הגשת רשימות המועמדים בבחירות לפרלמנט הפלסטיני - והבחירות עוד לא בוטלו. זה כשלעצמו סימן חיובי. רוב מי שאני מדבר איתו בצד הפלסטיני או הישראלי סבור שזהו: עברנו את נקודת האל-חזור. מחמוד עבאס, אבו מאזן, כבר לא ירים ארמברקס לפני הבחירות לפרלמנט במאי, ולא יבטל את הכול ברגע האחרון, כפי שכבר עשה בעבר. באשר לבחירות לנשיאות ביולי – לגביהן יש יותר ספקות, וההנחה הרווחת כרגע היא שאבו מאזן לא ימשיך לתחנה הזו. אבל עוד חזון למועד.

חמאס מצידו גילה עד כה גמישות רבה והולך לקראת אבו מאזן, כדי לאפשר לבחירות האלה לצאת אל הפועל. ארגון הטרור גם הסכים שהבחירות יהיו בשיטה שאבו מאזן ביקש - בחירות ארציות ולא חצי-ארציות וחצי יחסיות-אישיות, כפי שהיו ב-2006. הוא גם הסכים לדרית אבו מאזן שהבחירות לפרלמנט ולנשיאות לא ייערכו שתיהן ביום אחד. חמאס אפילו שחרר חצי מהעצירים הפוליטיים מקרב אנשי פת"ח הכלואים אצלו בעזה, וגם הסכים שבית המשפט המשותף לענייני בחירות יכלול שופטים מחוץ למערכת המשפט שחמאס עצמו הקים ברצועה.

יש מי שאומר שהנחישות של חמאס להתקדם לעבר בחירות מרתיעה מעט את אבו מאזן, ומיום ליום הוא מרגיש שעשה טעות. אך כאמור, כבר לא פשוט לפרסס לאחור בשלב הזה, הגם שהיו דברים מעולם. אומרים שבכיר פת"ח ג'יבריל רג'וב, שהקדיח את כל התבשיל הזה של בחירות חדשות, הוא האיש שמרגיע את אבו מאזן ומעביר לו מסרים שהכול בשליטה. אומרים שרג'וב סגר עם בכיר חמאס סאלח אל-עארורי בטורקיה, ואחר-כך בקהיר, את העסקה באופן כזה שלא משנה מי ינצח ומי יפסיד בבחירות לפרלמנט במאי, הממשלה הפלסטינית החדשה שתקום בעקבות הבחירות האלה תהיה ממשלה פריטטית: 50% פת"ח ו-50% חמאס. אולי אפילו חמאס יתמוך במועמדותו של אבו מאזן לנשיאות ביולי, או לכל הפחות לא יצהיר על תמיכתו במועמד עצמאי אחר. חמאס כבר הודיע שהוא לא מתכוון להריץ מועמד מטעמו שיתמודד נגד אבו מאזן.

רבים מהאנשים שאני משוחח איתם מעריכים שפת"ח ינצח את הבחירות, שיהיה לו רוב בפרלמנט. שנית גמלא לא תיפול. מה שקרה ב-2006, ניצחון חמאס בבחירות לפרלמנט, לא יקרה שוב. פת"ח הוא אכן המסגרת הארגונית הגדולה והחזקה ביותר בגדה. יש לו פרישת סניפים בשטח ופעילות גיוס ענפה באמצעות התנזים, שליטה במקורות הכסף והכוח, והוא גם זוכה לתמיכה בחלק ממחנות הפליטים. חמאס,מנגד, מכוסח בגדה.

חמאס אכן לא הצליח לשקם את התשתית הארגונית שלו בגדה בעשור וחצי האחרון, וממילא יש כאלה שטוענים שהוא לא רוצה לכבוש שוב את הפרלמנט. מספיק לו לסיים שני. מבחינתו, מה שחשוב הוא שהבחירות יאפשרו לו דריסת רגל בגדה, אחר שנים של מכבש לחץ כפול מצד ישראל והרשות הפלסטינית. המטרה שלו היא אש"ף, וכל חבר פרלמנט שייבחר בבחירות יהפוך אוטומטית לחבר באש"ף. על פי ההסכמות בין פת"ח לחמאס, אבו מאזן אמור להכניס עוד אנשי חמאס לאש"ף, בבחירות נפרדות או בדרך של מינויים.

יחד עם זה, חשוב לציין שאין לנו מבחן אמת של יחסי הכוחות העדכניים בין פת"ח לחמאס, לא בגדה ולא בעזה. בהינתן שיהיו בחירות אמיתיות, אין לדעת מה הציבור ישים בקלפי. הסקרים ברשות הפלסטינית הם לא בדיוק אורים ותומים. אומרים שהציבור מאס באבו מאזן, ברשות הפלסטינית ובהנהגת פת"ח הנוכחית. אך מנגד אומרים שהציבור מאס גם בחמאס. אחת ההערכות שנשמעת היא שלכל אחד משני הארגונים האלה – הגדולים ביותר בפוליטיקה הפלסטינית – ישנה תמיכה של 20%-35% מהציבור. זה הבייס שלהם. אשר ל-40% הנותרים – לגביהם יש סימן שאלה גדולף ולא ברור למי יתנו את קולם.