הפיצוץ בדלהי
צילום: רויטרס

גורמים בהודו: איראן אחראית לפיצוץ מחוץ לשגרירות ישראל בחודש ינואר

הרשויות המקומיות במדינה מעריכות - המטען לא היה מאולתר, אלא הופעל באמצעות שלט רחוק • על פי עיתון הודי, המטען הכיל סימנים שנועדו להפליל את דאעש ולהרחיק את הקשר לאיראן. גורמים המעורים בחקירה מעריכים: השלטון בטהראן לא התכוון לגרום להרוגים, אלא לשגר איום לישראל
ערן סיקורל
08 במרץ 2021
05:34

הפיצוץ בדלהי: גורמים רשמיים בהודו קבעו הלילה (שני) כי כוח אל קודס של משמרות המהפכה האיראניות הוא שעומד מאחורי הפיגוע שאירע מחוץ לשגרירות ישראל בינואר. הרשויות המקומיות במדינה מעריכות כי המטען שהתפוצץ לא היה מאולתר, אלא הופעל באמצעות שלט רחוק.

העיתון ההודי הינדוסטאן טיימס מדווח כי המטען הכיל סימנים שנועדו להפנות אצבע מאשימה לדאעש ולהרחיק אותם מאיראן. גורמים המעורים בחקירה מעריכים כי איראן לא התכוונה לגרום להרוגים בשטחה של "מדינה ידידותית", אלא לשגר מסר של איום לישראל.

בסוף חודש ינואר התפוצץ המטען בדלהי, בדיוק ביום שבו ישראל והודו ציינו 29 שנים לכינון היחסים ביניהן. לא היו נפגעים, אך כמה כלי רכב ניזוקו. הפיצוץ אירע במקום שנקרא "בית ג'ינדל", מרחק כ-50 מטרים מהשגרירות. 

יום לאחר האירוע, דיווחו כלי תקשורת בהודו על מכתב שנמצא בזירת הפיצוץ ומוען לשגריר ישראל בהודו, רון מלכא. לפי הדיווח, במכתב צוינו ההתנקשויות בבכירים האיראנים קאסם סולימאני ומוחסן פחריזאדה, וכן הופיע בו איום מפורש: "הפיצוץ הוא רק טריילר לבאות".