שריפה בכפר עקב

כוחות הכיבוי לא קיבלו אישור להיכנס - תושב כפר עקב בצפון ירושלים מת בשריפה

גבר כבן 30 נספה הלילה בדליקה שפרצה בבית בכפר שמעבר לגדר ההפרדה. תושבים: "נאלצנו לכבות את השריפה בעצמנו. גובים מאיתנו מסים אבל לא נותנים לנו זכויות בסיסיות". המשטרה פתחה בחקירה • צה"ל: "כוחות כיבוי לא הורשו להיכנס בגלל תנאים שלא איפשרו זאת והסיכון הטמון"
נורית יוחנן וסולימאן מסוודה
08 במרץ 2021
10:03
עודכן ב 23:03

אחמד דולה, בן 34, תושב כפר עקב שבצפון ירושלים, מת היום (שני) בבית חולים פלסטיני ברמאללה כתוצאה משריפה שפרצה הלילה בביתו. אשתו ובתו התינוק בן החודשיים נפגעו משאיפת עשן ומאושפזים במצב קשה בבית החולים הדסה עין כרם בעיר. לכאן חדשות נודע כי כוחות כיבוי והצלה ישראליים לא קיבלו אישור מצה"ל להיכנס לשכונה, והאירוע טופל על ידי כוחות פלסטיניים. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע. דולה, אזרח ירדני ,התגורר עם אשתו הישראלית ובנם בכפר עקב.

סמיח אבו רמילה, תושב המקום שעזר בכיבוי השריפה, בשיחה עם כאן חדשות: "נאלצנו לכבות את השריפה בעצמנו - התושבים. כוחות ההצלה של ישראל לא הגיעו, למרות שאנחנו גרים בשכונה שנמצאת תחת שליטת עיריית ירושלים וישראל". אבו רמילה סיפר כי התושבים נאלצו להזעיק בסופו של דבר את את הסהר האדום הפלסטיני וכוחות הכיבוי של הרשות. "אב המשפחה נהרג כי הוא חיכה לכוחות ההצלה שלא הגיעו, הילדים שלו שאפו הרבה עשן. המציאות כאן בלתי נסבלת. המדינה גובה מאיתנו את כל המסים עד השקל האחרון, אבל לא נותנים לנו זכויות בסיסיות. בסוף בן אדם נהרג כי לא הגיעו להציל אותו בזמן", אמר.

אחמד דולה, שמת היום בשריפה שפרצה בביתו

כפר עקב נמצא מעבר לגדר ההפרדה, אך בתוך שטחה המוניציפלי של העירייה. תושבי המקום מחזיקים בתעודות זהות ישראליות ומשלמים ארנונה לעיריית ירושלים. עם זאת, המקום נהנה מרמת שירותים נמוכה בשל היותו מעבר לגדר ההפרדה. כוחות ישראלים שרוצים להיכנס לשטח צריכים לקבל אישור של צה"ל, אישור שלא ניתן בזמן במקרה הזה.

תגובת דובר צה"ל: מוקדם יותר היום, התפרצה שריפה בשכונה, כוחות כיבוי ישראלים לא הורשו להיכנס לשכונה בגלל תנאים שלא איפשרו זאת והסיכון הטמון בכניסת הכוחות. מנהלת התיאום והקישור הזעיקה למקום כוחות הצלה פלסטינים שהעניקו סיוע לתושבים ופעלו לכיבוי השריפה.