אילוסטרציה

חטיפת הנשק בשפרעם: אחד החשודים - חייל משוחרר

השופט מתח ביקורת על הגורמים העברייניים בחברה הערבית • מעצרם של שני החשודים הוארך בשבוע, מעצרם של שני חשודים בסיוע הוארך בשלושה ימים
מיכל וסרמן
08 במרץ 2021
11:52

בית משפט השלום בעכו האריך היום (שני) בשבעה ימים את מעצרו של מוחמד אבו קמיר, בן 25, החשוד בתקיפת החייל ושדידת הנשק ממנו בשפרעם בלילה שבין רביעי לחמישי האחרונים. אבו קמיר הוא חייל משוחרר. גם מעצרו של החשוד הנוסף במעשה הוארך בשבוע אך שמו טרם הותר לפרסום. מעצרם של שני חשודים בסיוע הוארך בשלושה ימים.

"חייל צה"ל מיחידה מובחרת התהלך לבדו בשבילי ארץ ישראל, מפקדיו וגם הוא סברו כי לא נשקפת לו סכנה - ולא כך היה המצב", אמר השופט זיאד סאלח בדיון. "שניים או יותר ארבו לו בחסות החשיכה, תקפו ושדדו את נשקו".

"החברה הערבית במדינת ישראל סובלת ממגיפת אלימות, לרבות אחזקת נשק וגם שימוש לא תקין באותו נשק", המשיך השופט, ואף הפנה אצבע מאשימה כלפי הגורמים העברייניים, והגב שהם מקבלים לדבריו מהחברה הערבית.

ביום חמישי מתח מפקד יחידת אגוז ביקורת על הלוחם שהותקף במהלך ניווט באזור שפרעם ונשקו נחטף. בהודעה ששלח למפקדים ביחידה כתב הקצין כי "לוחם שאינו יודע לנצח שני אנשים בקרב-מגע וחוטפים את נשקו אינו יכול להיות לוחם באגוז. גם בלחימה לא אקבל שבוי אלא אם הוא חלילה גופה, צר לי אבל זהו סטנדרט מינימום ביחידה. אין שבוי, אין חטיפת נשק, חתירה למגע ועד הניצחון".

בדובר צה"ל יצאו נגד הודעת מפקד אגוז, ומסרו בתגובה כי הקצין שגה בכך ששלח את ההודעה: "מתחקיר ראשון עולה כי הלוחם שהותקף נאבק בכל כוחו. האירוע עדיין מתוחקר ולכן כל התייחסות מסוג זה אינה תואמת את המצופה ממפקדים בצה"ל".

על פי תחקיר של האירוע, באזור השעה 3:00 לפנות בוקר, הבחין החייל בכלי רכב חשוד עם שתי דמויות, הנוסע מאחוריו על ציר עפר שעליו הלך. הרכב עצר ושאל את הלוחם אם הוא צריך טרמפ, החייל המשיך להתקדם, והרכב עקף אותו ועצר בצורה אנכית אליו. במהלך העימות בין החייל לחשודים, הוא השליך את המחסנית לשיחים בצד הדרך. אחרי חמש דקות של מאבק, החשודים נמלטו עם הנשק.