חיסון לקורונה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"לדחות בשבוע את הענקת התו הירוק": ההמלצה של קופ"ח מאוחדת למשרד הבריאות

נתניהו: עד סוף אפריל יחוסנו כל בני 16 ומעלה • ראש מטה מגן ישראל לכאן רשת ב: "נתב"ג נפתח אחרת מהאופן שעליו הומלץ. הממשלה הכריעה" • מטה מגן אבות ואמהות: ירידה דרמטית בנתוני התחלואה בשלושת השבועות האחרונים בבתי האבות
קטי דור ויואב בורוביץ'
08 במרץ 2021
12:08
עודכן ב 14:27

קופת חולים מאוחדת המליצה היום (שני) למשרד הבריאות לשקול לתת תו ירוק רק למי שחלפו שבועיים מאז שחוסן במנה שנייה. זאת עקב ממצאי מחקר על 100 אלף מחוסנים שהוכיח שיש תחלואה גם בשבוע השני לאחר החיסון. לפי המחקר, בשבוע השלישי התחלואה יורדת באופן דרמטי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר מוקדם יותר כי עד סוף החודש הבא יחוסנו כל הישראלים שמעל גיל 16. בביקור במתחם החיסונים אקספו בתל אביב לציון "המתחסן החמישה מיליון", אמר נתניהו: "כעת נותרו רק מיליון ישראלים מעל גיל 16 שלא חוסנו. עד סוף אפריל כולם יחוסנו ויהיו לנו שישה מיליון מחוסנים. ישראל אלופת העולם בחיסונים ונהיה גם אלופי העולם ביציאה מהקורונה. דיברתי עם ראשי חברות פייזר ומודרנה ובקרוב גם יהיו חיסונים לבני 16 ומטה".


ראש מטה מגן ישראל, תומר לוטן, אומר הבוקר כי נתב"ג נפתח אחרת מהאופן שעליו הומלץ. "הממשלה הכריעה. עמדה שם זכות של ישראלים רבים להצביע בבחירות", אמר לוטן בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. הוא ציין כי יש מענה חלקי בלבד לצורך בשמירה על בידודים וכי לטעמו הכלים אינם טובים מספיק. הוא הוסיף כי קיים חשש מכניסת וריאנטים. "בנקודת הזמן שבה הממשלה הייתה צריכה להחליט היו בפניה דילמות קשות. הפיתרון היה קשה עבורנו לבליעה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

לוטן ציין כי זו טעות לקיים את הדיון על התו הירוק דרך הפריזמה של זכויות הפרט. "מדובר בשמירה על בריאות הציבור. או שהיינו ממשיכים לסגור דברים או להציע פתרונות לציבור המחוסן. התו לא פועל במסחר ובמקומות העבודה". הוא הוסיף כי "בכל שלב היה ברור שכל דבר חיוני לא יכול להתנהל בתו ירוק. הוא מופעל רק בפנאי, תרבות ובילוי - מקומות שלולא התו הירוק היו סגורים". הוא ציין כי בעבור לא מחוסנים יופעל מערך בדיקות מהירות ונבחנת האפשרות שהדבר  יעשה באופן פרטי, אבל נבחנת גם אופציה לסבסודן. עוד ציין כי סגר רביעי הוא לא אפשרות שנמצאת בשלב זה על השולחן: "אנחנו עדיין על כ-700 חולים קשים, המדד הזה יהיה חשוב בהחלטות בימים הקרובים, אך סגר רביעי עדיין לא על השולחן".

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, משה בר סימן טוב, אמר הבוקר כי תוכנית הרמזור איבדה מתקפותה, ולכן יש לפתוח מיד את מערכת החינוך בכל הארץ, לנוכח פתיחת המשק באופן מלא. בר סימן טוב אמר לכאן חדשות, כי יש לעשות את המהלך באופן בטוח ככל האפשר, כדי למנוע את התפשטות התחלואה. הוא הוסיף כי יש להקפיד על לימוד בקבוצות קטנות ונפרדות. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

דירקטוריון מנהלת הליגות בכדורגל קיבל הבוקר את החלטת קבינט הקורונה והמתווה להחזרת האוהדים לאצטדיונים. לפי המתווה יוכלו להיכנס עד 1,500 צופים באצטדיון שתכולתו מעל 10,000 מקומות ובאצטדיון שתכולתו פחותה יוכלו להיכנס עד 750 צופים.

המתווה יחל מהמחזור שייערך בסוף השבוע הקרוב. במנהלת קראו לממשלה לקבל את המתווה שגובש המאפשר כניסה של אחוז מוגדר מיציע של כל אצטדיון ולא לפעול לפי כמות מוחלטת ללא קשר לתכולת כל אחד מיציעי האצטדיון.

במטה מגן אבות ואמהות מדווחים הבוקר על ירידה דרמטית בנתוני התחלואה בשלושת השבועות האחרונים, ירידה המיוחסת למבצע החיסונים. בשבוע האחרון דווח על 176 מקרי הידבקות של אנשי צוות בבתי האבות, ושל 221 של הדיירים - פי חמישה וחצי פחות מהנתון שנרשם בשיאּ גל התחלואה השלישי בחודש ינואר. חוץ מהירידה החדה בשיעור הנדבקים בבתי האבות, נמסר גם על אופי תחלואה שונה וקל יותר בקרב קשישים שנדבקו.

אתמול אובחנו 2,331 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 3.7%. מספר החולים במצב קשה עומד על 708, כש-223 מהם מונשמים. מתחילת המגפה מתו מקורונה בישראל 5,889 חולים.