כלא 10
צילום: דובר צה"ל

טלוויזיה בכל תא ו-700 מצלמות: צה"ל משיק את בית הכלא שמחליף את כלא 6 ו-4

כלא 10 החדש שייחנך בעוד שלושה שבועות "בנווה צדק" - הקרייה הצבאית בבית ליד, יוכל להכיל עד 940 כלואים - ואליו יגיעו החיילים שזהו מעצרם החמישי ומעלה, עברייני אלימות ועריקים
כרמלה מנשה
08 במרץ 2021
16:59

נפרדים מכלא 6: צה"ל ייפתח בעוד כשלושה שבועות את הכלא החדש - כלא 10. הכלא החדש משתרע על 150 דונם מתוכם 30 אלף מ״ר בנוי ונבנה בבסיס "נווה צדק" במחנה בית ליד. המתקן יחליף את שני בסיסי הכליאה המיתולוגיים, כלא 4 וכלא 6. במתקן הכליאה החדש יהיו שבע פלוגות כליאה, מהן חמש לבנים, פלוגת נשים ופלוגת השגחה.

כל פלוגה כוללת תאי כליאה, מטבח, חדר אוכל, בית כנסת, משרדי סגל, חצר טיולים, קנטינה, מרחבים מוגנים וחמ"ל. בכל פלוגה יהיו כ-20 תאים, כשבכל תא ניתן לשכן עד שבעה כלואים. בסך הכול, בית הכלא יוכל להכיל עד 940 כלואים, והשטח במתחם החדש יעמוד על כ-4.5 מ"ר לכלוא.

חדרי הכלואים יאובזרו בטלוויזיה שבאמצעותה תוכל מנהלת הכלא להעביר להם הודעות, ובכל תא ישנם שירותים ומקלחת. יחד עם זאת, בשלב זה הוחלט שלא להתקין בחדרי הכלואים מזגנים מתוך תפיסה שקודם כל יש לדאוג למזגנים לחיילים במוצבים וביחידות קצה, ורק אחר כך לכלואים. 

יותר מ-700 מצלמות מרשתות את מתקן הכליאה, והכלא כולו, שנבנה על-ידי אגף ההנדסה והבינוי של משרד הביטחון, מוקף בחומת בטון בגובה שלושה מטר, שעליה מותקנת גדר פלדה בגובה 1.5 מטר עם תלתלית. במרכז הכלא מגרש ספורט גדול וצבעוני לרווחתם של הכלואים.

כ-300 אנשי סגל צפויים לפקד על הבסיס, ביניהם מפקדי כלואים, מפקדי מחלקות, מפקדי פלוגות ועוד. במקום הוקם גם בית מלאכה שבו יועסקו כלואים. כמו כן, במתקן יוקם מרכז האבחון והחוסן, שמטרתו "לחזק את הזיקה של החיילים הכלואים לצה"ל ולמדינה" ו"להביא לחזרתם לשירות תקין משמעותי", תוך התחשבות בצרכי המערכת, צרכי הפרט וצמצום הנשירה משירות.

במתקן יהיה מערך ת"ש ורפואה, בריאות הנפש וגורמי חזרה לשירות תקין. לכל כלוא תותאם תכנית אישית, ובמקרה הצורך הם ילמדו עברית וישלימו בגרויות. כן יפעל בכלא פרויקט "מקצוע לחיים" במטרה להקנות לכלואים מקצוע לשירות הצבאי ולאחר השחרור מצה"ל.

בכלא ייכלאו רק עצורים בפעם החמישית ומעלה, כאלה שנכלאים לתקופה של 28 ימים ומעלה בגין עבירות של אלימות קשה, אלימות עם רישום פלילי, משתמטים ועריקים וחיילי חוות השומר. מי שיישלח לכלא לתקופה קצרה יותר, בגין עבירות קלות יותר, ושזוהי הפעם הראשונה עד השלישית שלו, יישלח לחדרי משמר יחידתיים. במקרים חמורים מעט יותר, כשמדובר בעצירים לפני משפט או חבושים עד כליאה רביעית, ייכלאו החיילים בחדרי משמר של המשטרה הצבאית.

במחצית השנייה של השנה עתידה להיפתח בסמוך לבסיס הכליאה הקריה המשפטית החדשה, שאליה יעברו בתי הדין הצבאיים, כמו גם יחידות התביעה והסנגוריה הצבאית הממוקמים כיום בחיפה, יפו וקסטינה. הקריה המשפטית ובתי הכלואים יהיו צמודים זה לזה, ותתאפשר הליכה רגלית הן לאזורי התעסוקה בתוך הכלא והן לקריה המשפטית וממנה, תוך הפרדה מוחלטת בין הרשויות.

בתוך כך, החל מחודש אפריל הקרוב תחל המשטרה הצבאית להשתמש בכלבים לשם איתור סמים, ובכך ינסה צה"ל להתגבר על האיסור לחפש בתיקו של חייל. חייל שיורשע בשימוש בסמים יובא לפני ועדה של מיט"ב שתוכל להחליט על שלילת מענק השחרור והפיקדון שלו.