שירות התעסוקה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הערכה באוצר: שיעור האבטלה בסוף השנה 6.5%-9.5%

לפי התחזית של המשרד – 2021 תסתיים עם גרעון של 8.8% בתקציב המדינה. גורמים באוצר: האופן שהמדינה משלמת דמי אבטלה בתוכניות הסיוע יצטרך להשתנות • התוכנית של האוצר לסיום תשלום דמי האבטלה האוטומטיים ביוני: "גמילה הדרגתית" מחל"ת
ליאל קייזר
08 במרץ 2021
17:53
עודכן ב 19:24

משרד האוצר פרסם היום (שני) את התחזית לשנת 2021 להתאוששות המשק ממשבר הקורונה. באוצר מעריכים כי שיעור האבטלה צפוי להיות בין 6.5%, במצב שבו לא תחול החמרה בריאותית, ל-9.5% – במצב של החמרה בתחלואה. בנוסף לפי ההערכה השנה תסתיים עם גרעון של 8.8% בתקציב המדינה – שיצריך צעדי התכנסות, הכוללים קיצוצים והעלאות מיסים - בסכום של עשרות מיליארדי שקלים, כדי לחזור ליעד הגרעון המקורי קודם למשבר הקורונה.

האם בכירי הכלכלנים מתחרטים על החל"ת? צפו בכתבה של ליאל קייזר

לדברי גורמים באוצר יחלפו עוד כמה שנים עד ששוק העבודה הישראלי יחזור למצבו טרום המשבר, שבו שיעור האבטלה היה נמוך באופן עקבי במה שמוגדר "אבטלה חיכוכית". לדבריהם, האופן שבו המדינה משלמת דמי אבטלה במסגרת תוכניות הסיוע לשנה שלמה, ייצטרך לעבור התאמות שיביאו את המשק ליציאה ממשבר.

האוצר מתכנן: "גמילה הדרגתית" מדמי אבטלה

בחודש יוני תיגמר התקופה שהקצתה הממשלה לתשלום דמי אבטלה אוטומטיים, ובאוצר ינסו לנצל את התזמון לניסיון לצמצם את ממדי תופעת המובטלים מרצון - אלו שבוחרים לקבל דמי אבטלה על פני עבודה בשכר נמוך. 

משרד האוצר מקדם בימים האחרונים הארכה של מתווה, שכבר אושר, שבו מי שהיו מובטלים יותר משלושה חודשים בשנה האחרונה יוכלו לקבל מענק עד 5,200 שקלים בחודש בנוסף לשכר שלהם, אם יחזרו לעבוד בשכר נמוך מכפי שהשתכרו לפני המשבר. מי שהיו מובטלים יותר מחמישה חודשים יוכלו לקבל תוספת של עוד 3,000 שקלים

במשרד האוצר מעוניינים להכניס את הציבור לתהליך גמילה מדמי האבטלה - לשנות את הזכאות לקבלם כך שהיא לא תהיה גורפת ואוטומטית אלא תושפע מתחום העיסוק של דורש העבודה, האם באמת אין לו דרך למצוא עבודה בענף שלו או שהוא פשוט מעדיף לשבת בבית? או בן כמה הוא וכמה בני משפחה תלויים בו יש.

הגמילה הזאת תהיה קשה וכואבת וכמובן גם מורכבת פוליטית ותלויה בממשלה שתקום כאן, אם תקום, לאחר הבחירות ובנכונות שלה להחליט החלטות קשות, וכל זה כשגם בתרחיש האופטימי במשרד האוצר מעריכים ששיעור האבטלה כאן יהיה בסוף השנה הזאת  עומד על 6.5%.

תגיות:
אבטלה