-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"אתה מרגיש שדופקים אותך": הזכיינים הפרטיים שיוצאים נגד דואר ישראל

בשנתיים האחרונות נסגרו כ-50 סניפי דואר שמופעלים על ידי זכיינים פרטיים של הדואר. הזכיינים טוענים שהתמורה שהם מקבלים לא עודכנה כבר שנים, והעבודה הפכה לא כדאית עבורם. עכשיו הם מאיימים שאם הדברים לא ישתנו - מאות סוכנויות דואר נוספות עלולות להיסגר בקרוב, והעומס והתורים בדואר רק יחריפו
עמית תומר
08 במרץ 2021
22:35
עודכן ב 12 מרץ 11:54

מתוך כ-560 סניפים דואר שפועלים בישראל, פחות מ-180 מופעלים על ידי הדואר עצמו. שאר הסניפים מופעלים על ידי זכיינים פרטיים שטוענים: כבר שנים שלא משתלם לנו לתת שירות. עכשיו הם מאיימים שאם הדברים לא ישתנו - מאות סוכנויות דואר נוספות עלולות להיסגר בקרוב, והעומס והתורים בדואר רק יחריפו.

טל שנקמן, הבעלים של סניף דואר במודיעין-מכבים-רעות, הסבירה מאיפה נובעים ההפסדים: "פעולת המסירה של חבילה שנראית שטויות, לוקחת בממוצע 5 דקות, על זה אנחנו מקבלים בממוצע 70 אגורות. תעשו חשבון של שכר מינימום, זה עולה לי בערך חמישה שקלים".

"יוצא שאנחנו הסוכנים מממנים את השירות שאנחנו נותנים לדואר ישראל", היא מוסיפה. "אתה עובד בסביבת עבודה לא מתגמלת ואתה מרגיש שדופקים אותך. בשנים האחרונות ברגע שנסגרת סוכנות אף אחד לא לוקח אותה ואף אחד לא רוצה להפסיד כסף". 

על פי החוזה שנחתם בין הדואר לזכיינים, בכל שנה אמור להיערך עדכון של הסכומים לפי שינוי בתעריפים שמקבל הדואר בשנה החולפת. בעוד שהמחיר שצרכנים משלמים זינק עם השנים בעשרות אחוזים, הסוכנים מקבלים מאז 2007 את אותו תגמול. הם מנהלים הליכים משפטיים נגד הדואר ודורשים פיצוי על סך עשרות מיליוני שקלים, אבל בינתיים יותר ויותר מהם מתייאשים. 

יחזקאל יחזקאלי נאלץ לסגור לפני חודש את סניף הדואר בפארק המדע ברחובות, אחרי 22 שנות פעילות. "אתה עושה כל כך הרבה ובצ'יק הכל נגמר", הוא סיפר. "ב-2007 הרווחתי יותר משאני מרוויח היום". 

בשנתיים האחרונות נסגרו ברחבי הארץ כ-50 סוכנויות דואר. דואר ישראל מחויב למצוא למקום שנסגר מחליף, אבל ברבים מהמקרים זה לא קרה. במשרד התקשורת הטילו לאחרונה עיצומים על הדואר משום שהובילו לסגירת יחידות דואר בלי התראה מוקדמת בנתניה, חולון ושגב שלום.

המקרה החמור ביותר נדמה מתרחש בבני ברק. במחוז צמצמו כבר את מספר נקודות השירות למחצית. בדואר אומרים שהם עובדים בימים האלה על מודל חדש – פתיחת סוכנויות גדולות שיהיו פתוחות שעות רבות יותר במקום הסוכנויות הקטנות שאינן כלכליות. בבני ברק חוששים שגם התוכנית הזו לא ישימה.

בשיחה עם מקורבת לזכיין דואר בבני ברק, היא טוענת: "זה יעלה שכירות הון כסף, והזכיין יהיה צריך להביא כסף מהבית בכלל. אמרתי להם (לדואר) לא נראה לי שתמצאו איזה פראייר כזה, אז הוא אמר לי: אנחנו צריכים לגבי משרד התקשורת להראות שאנחנו מוציאים מכרז, מה שיהיה אחר כך – נראה. את יודעת כמה מכרזים הם פתחו כבר בבני ברק? אף אחד לא ניגש אליהם".

מדואר ישראל נמסר: תביעת הסוכנים נמצאת בדיון משפטי, לכן לא נוכל להתייחס לנושא בתקשורת. בעיר בני ברק נסגרו על רקע משבר הקורונה מספר סוכנויות קטנות, נוכח חוסר כדאיות כלכלית. חברת הדואר בוחנת מודל חדש שיאפשר לשפר את השירות לתושבי בני ברק ואף יצאה בימים אלה למכרז סוכנויות חדש. עם השלמת המכרז יהיה מספר גדול של עמדות שירות ביחס לגודל האוכלוסייה בעיר.