אנשים עוטים מסכות בירושלים
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

באמריקה התפרסמה הנחיה שלפיה מחוסנים יוכלו להסתובב בלי מסכות. למה אצלנו זה לא יקרה בקרוב?

רשויות הבריאות באמריקה הודיעו כי מחוסנים יכולים להיפגש בחלל סגור ללא עטיית מסכה • בארץ לא ממהרים לאמץ את המהלך, ובמשרד הבריאות רוצים לראות אם החיסון מונע הדבקה – ורק אז לקבל החלטה
מואב ורדי
08 במרץ 2021
22:24

המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית הוציא הנחיה לפיה אנשים שחוסנו נגד קורונה יכולים להיפגש ביניהם ללא מסכות בחלל סגור. בנוסף לכך הם החליטו להקל יותר – מבוגרים שקיבלו את החיסון יוכלו להיפגש עם נכדיהם, שעדיין לא יכולים להתחסן, בלי מסכות. זאת כל עוד שהילדים לא נמצאים בקבוצת סיכון.


השאלה המתבקשת היא, מתי זה יקרה אצלנו? בצמרת משרד הבריאות אין כוונה לבטל את חובת עטיית המסכה. הנימוק הוא שעדיין לא ידוע כמה החיסון מגן מפני הדבקה. מדובר בגישה מחמירה ביחס לעולם ולפי כל המומחים החיסון מוריד את הסיכון להידבק. במשרד הבריאות רוצים קודם כל לראות מחקרים על מניעת ההדבקה, ורק אז תתקבל החלטה. המהלך הזה צפוי לקחת כמה חודשים. 

רק אתמול התייחס ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש לחובת עטיית המסכות, ואמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי החשיבות שלהן באוויר הפתוח נמוכה ואפשר יהיה לוותר עליהן. הוא הסביר כי הדגשים של משרד הבריאות למשטרה הם לאכיפה רק במקומות סגורים ואכיפה של הבידודים לחוזרים מחו"ל. עוד הסביר כי "בשלב הזה כשאנחנו לא יודעים מה מידת ההגנה של החיסון מפני הדבקה אנחנו מעדיפים לשמור על מקדם ביטחון נוסף עם המסכות וכללי הריחוק החברתי".

האזינו לריאיון עם נחמן אש