-

הסקרים, המפלגות המטרילות והקול הרוסי | האזינו להסכת "עוד יום"

איך צריך לקרוא את הסקרים, למה המשותפת התפרקה, מה מניע את המפלגות הננסיות לרוץ שוב ושוב, לאן נעלמו הג'ינגלים של תעמולת הבחירות, איך קובעים מי תקבל איזה פתק ועוד ועוד שאלות שאין יום מתאים יותר לענות עליהן - בפלייליסט הבחירות של כאן חדשות "עוד יום"
עוד יום
22 במרץ 2021
17:35
עודכן ב 16:31

כשאתם שמים פתק בקלפי - אתם למעשה גם חותמים על מכתבי פיטורים

בחירות בפעם הרביעית תוך פחות משנתיים: אנחנו נזכור מהמערכת הזאת את הקמפיינים, הריאיונות, הסיסמאות, אבל יש עוד היבט ליום הבחירות - כשאתם משלשלים את הפתק לקלפי אתם קובעים מי יהיו חברים בכנסת הקרובה ובו זמנית חותמים על מכתבי פיטורים לרבים אחרים.

לרגל יום הבחירות נספר את סיפורם קורע הלב של אלו שלא שרדו. האנשים שנגעו בתהילה בכנסת אחת ומצאו את עצמם מחוץ לגדר בזו שאחריה. לפי הסקר האחרון של דודי חסיד בכאן חדשות, יש בערך שלושים ח"כים שיאבדו הלילה את עבודתם.

פמיניזם - הקריפטונייט של הקמפיינים? כבר לא ממש

הקמפיין הפמיניסטי המובהק של מפלגת העבודה בסיבוב הזה חריג בנוף. פמיניסטיות אמנם התמודדו לכנסת, אבל מעולם לא בצורה מוצהרת כל כך. האם זה מהלך גאוני או מסוכן? מיכל רשף שמעה את שולי מועלם-רפאלי, מיכל רוזין ורחל עזריה, שכבר היו שם, מספרות על מה קורה כשפמיניסטית מנסה לעשות קמפיין, על הקשיים שהיו בדרך ומדוע מפלגות נשים למיניהן כשלו שוב ושוב לאורך ההיסטוריה? 

רוצים את הקול הרוסי? שימו את הנובי גוד ופוטין בצד

למי יצביעו כ-800 אלף ישראלים דוברי רוסית בבחירות הקרובות? האם הם בכיס של מפלגה כזאת או אחרת? מה הבעיות שמטרידות אותם? ומה השיקולים שינחו אותם בדרך לקלפי? עקיבא נוביק יצא בעקבות הקול הרוסי.

זהירות, סקר: מה אפשר ללמוד מסקרי בחירות?

האם רע"מ תהיה הפתעת הבחירות, האם אפקט הקורונה על מערכת הבחירות פחת, ועד כמה דרמטי הוא קרב התחתית על אחוז החסימה? גילי כהן עם כל התשובות לשאלות שלנו על הסקרים, וגם שמואל רוזנר עם כמה טיפים למכורים שבינינו.

באו לעשות שכונה: המפלגות שמטרילות את הכנסת בלי לעבור את אחוז החסימה

מה גורם לכל כך הרבה אנשים אלמונים לרוץ לכנסת בלי שקל בכיס ובלי סיכוי? ומילא פעם אחת. מנין הדלק, החוצפה או עוז הרוח לרוץ פעם נוספת? עקיבא נוביק בדק וחזר עם תשובות מפתיעות בפרק שעסק במפלגות שמתחת לאחוז החסימה - הבטוחות בעצמן, המשיחיות והמטרילות.

למה החרדים כל כך מפחדים מפסיקת בג"ץ בנושא הגיור?

אחד הנושאים שהעירו את הבחירות הללו, לפחות מהצד החרדי, היה פסיקת בג"ץ בנושא חוק הגיור. למרות שכל אדם שמבין דבר או שניים בהליך, יגיד שהפסיקה תשפיע במקרי הקיצוני ביותר על 50 אנשים, המפלגות החרדיות עטו כמוצאות שלל רב על ההחלטה. אז מה יש בגיור שמניע כל כך את הרחוב החרדי? "עוד יום" עם מיכל רשף ועקיבא אטינגר.

למה ישראלים שנמצאים בחו"ל עדיין לא יכולים להצביע משם?

אם נשאיר את יהודי העולם בצד, לפי הערכות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה יש יותר מחצי מיליון ישראלים שעברו לחיות בחו"ל. אם כולם היו באים להצביע בבחירות, הישראלים בגולה היו שווים בערך 14 מנדטים. וזה כבר משהו ששווה לפוליטיקאים להילחם עליו - ולצעוק "רוצים שינוי".

אז מדוע ישראלים שנמצאים בחו"ל עדיין לא יכולים להצביע משם? מה צריך לקרות כדי שזה יתאפשר? מה קורה במדינות אחרות בעולם? ומה עלה בגורלן של הצעות החוק שהוגשו בנושא? כתבתנו המדינית גילי כהן בדקה את הסוגייה.

עבודה מועדפת: האם הרמטכ"לים והפוליטיקה הישראלית כבר לא?

משה יעלון? פרש. גדי איזנקוט? לא נכנס. גבי אשכנזי? יצא לחפש"ש. וגם בני גנץ על הקשקש. האם יכול להיות שהפוליטיקה הישראלית מתחילה להתרגל לעידן חדש בלי גנרלים? הכתבת המדינית של כאן חדשות גילי כהן על המסלול הישיר שעשה כמעט כל רמטכ"ל שהיה כאן - ואיך הוא הפך למסלול התרסקות.

ישראל מחכה לרבין: מי מתגעגע לשירי הבחירות?

מה קרה לשירים שפעם היו מלווים כל בחירות? הג'ינגלים המביכים לפעמים ומרגשים לפעמים, עם דגלי ישראל, הטרקטור שחורש בשדה, והמנהיג שמביט קדימה אל האופק. לאן הם נעלמו? אולי הג'ינגלים החביבים היו נאיבים מדי לפוליטיקה הישראלית, או שכמו הרבה דברים – הקדמה מחקה גם אותם. יצא בעקבותיהם: עקיבא נוביק.

לא מצליחים לדמיין את מרצ והליכוד יחד? אז למה את המשותפת כן?

ההתפרקות של רע"מ מהרשימה המשותפת הייתה באוויר כבר זמן מה. אולי את הכותרות עשתה ההתקרבות של עבאס לנתניהו, אך סוגיות דתיות וחברתיות כמו היחס ללהט"ב או טיפולי המרה היו משמעותיות לא פחות בהתפרקות הרשימה. עקיבא נוביק ניסה להבין איך מלכחתילה אפשר היה לחבר את היסודות המנוגדים ומדוע זה התפרק.

קרב מקדים: איך קובעים אילו אותיות יופיעו על הפתק בקלפי?

פעם כשדיברו על פתקי בחירה ואותיות של מפלגות הכל היה ברור, אבל איפשהו בשנות ה-70 הגיע לארץ טרנד האיחודים והפילוגים - וזה ערבב לגמרי את הפתקים. פרק בהסכת "עוד יום" מגלה בין היתר למה רפול השתתף בתחרות ריצה ברחבת הכנסת ולמה אף מפלגה לא בחרה באותיות "לך".

מי הבוס? פרויקטור הקורונה החרדי האמיתי

בממשלה שהביאה לנו את שר המים והשרה לקידום קהילתי, היה זה דווקא "שר התורה" שפרץ לחיי התודעה הישראלית. משבר הקורונה גרם למנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב קניבסקי, להיות לדמות מוכרת בכל בית. עקיבא נוביק שוחח עם עקיבא ווייס בפרק שעסק באיש החזק מבני ברק. 

שאיפות ותסביכים: הזוגיות של בנט וסמוטריץ' - מראה לציונות הדתית

היום הם נראים כמו תמונות מנוגדות - אחד שפוזל למרכז, לעומת זה שהלך הכי ימינה שאפשר. אבל נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ' היו עד לא מזמן שותפים, וממש לא בלתי סביר שהם יחזרו לשתף פעולה בקרוב - לא באותה מפלגה, אבל כן באותה ממשלה. עקיבא נוביק ויאיר אטינגר על הזוג המוזר של הציונות הדתית.

מהטיקטוק לקלפי: הנשק החדש של הבחירות עומד לקראת מבחן

הבחירות לכנסת ה-24 היא תקופה רועשת במיוחד ברשתות החברתיות, באסמסים ובכל דרך שהפוליטיקאים יכולים להגיע לכיס שלנו בלי להפר הנחיות. חשבון הטיקטוק של ראש הממשלה הוא אחד מהדברים החמים ברשת בזמן באחרון, ופוליטיקאים מימין ומשמאל לא מפסיקים לחפש את החידוש הבא. זה הזמן בדיוק לשאול - הלייקים יכריעו את הבחירות הקרובות? האם אנחנו עדיין צריכים להיצמד לערוצי החדשות הוותיקים ומהו בכלל הסיכוי לשנות עמדות פוליטיות בפוסט?