חיסון
צילום: גטי אימג'ז

מחקר: נוגדנים לקורונה נמצאו בחלב אם של נשים שהתחסנו

הנוגדנים נמצאו כבר אחרי מנת חיסון אחת ובשיעור גבוה יותר כשבוע לאחר מנת החיסון השנייה. אחד החוקרים לכאן חדשות: "מוקדם להשיג מסקנות, אך התוצאות הן אינדיקציה מעוררת תקווה לכך שנשים מניקות עשויות לתרום להגנה על התינוקות שלהן מפני קורונה"
דקלה אהרן-שפרן
09 במרץ 2021
12:07

מחקר חדש מעלה כי נוגדנים לקורונה נמצאו בחלב אם של נשים שהתחסנו מפני הנגיף. במחקר שנערך בבית החולים איכילוב ובאוניברסיטת תל אביב נבחן מדגם מצומצם של 10 נשות צוות רפואי שחוסנו בשתי מנות ושהתנדבו לתת דגימות חלב אם. המחקר העלה כי בכל הנבדקות המניקות נמצאו נוגדנים נגד קורונה בחלב האם. הנוגדנים נמצאו ברמה מסוימת כבר אחרי מנת חיסון אחת ובשיעור גבוה יותר כשבוע לאחר מנת החיסון השנייה.

החוקרים מצאו שיצירת הנוגדנים בחלב ובדם מסנוכרנת וכן שהנוגדנים הם בעלי יכולת נטרול  - כלומר, הם נקשרים לחלבון הנגיפי לחסום את יכולתו להקשר לקולטן על תא המאכסן. אחד ממובילי המחקר, פרופ אריאל מני מבית החולים איכילוב אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום": "הנוגדנים לאחר החיסון השני נמצאו בכל הנשים שנבדקו. המשמעות היא לא לגמרי ברורה אך ברור שהתגובה החיסונית מספיק טובה כדי להעביר נוגדנים בחלב האם. אנחנו יודעים מחיסונים אחרים שיש עלייה בנוגדנים בחלב האם. בדקנו את העלייה גם בהשוואה לנוגדנים נגד טטנוס. הופתענו מהעלייה הדרמטית שבוע או שבועיים לאחר החיסון השני. סביר להניח שהנוגדנים נספגו במערכת העיכול וזה עשוי להביא להגנה מסוימת לתינוקות. אני חושב שבהחלט יש מקום להמליץ לנשים מניקות להתחסן".
המחקר הוא מהראשונים שנעשו בעולם בתחום והוא נערך בשיתוף פרופ' רונית לובצקי ממחלקת ילדים באיכילוב וד"ר יריב ויין מהפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב.